20 Aralık 2013 16:17

Yolsuzluk haberlerinde süzgece takılanlar

Yolsuzluk operasyonu bugün de gazetelerin manşetindeydi. AKP yanlısı gazeteler günlerdir yaptığı gibi yine Hükümete siper oldu... Manşetler, operasyonu Gezi’ye bağlama çabalarına, hatta devlet sırlarının ortaya saçıldığını söyleyip, bunu da çıkarcıların kullanma riskine kadar uzandı.

Yolsuzluk haberlerinde süzgece takılanlar
Paylaş

Yolsuzluk operasyonu bugün de gazetelerin manşetindeydi. AKP yanlısı gazeteler günlerdir yaptığı gibi yine Hükümete siper oldu... Manşetler, operasyonu Gezi’ye bağlama çabalarına hatta  devlet sırlarının ortaya saçıldığını söyleyip, bunu da çıkarcıların kullanma riskine kadar uzandı.

KUTU KUTU SÖYLE BANA?

Sayfa içlerinde ilginç haberler de vardı. Sözcü Gazetesi Yazarı Necati Doğru ayakkabı kutusu ile röportaj yaptı. Kendisi sordu, kendisi cevapladı. Necati Doğru’nun yazısından bir kesit şöyle: “Soru: Kutu… Kutu… Güzel Kutu… Dışı bordo kırmızısı renkli karton kutu… Söyle bana sen, içinde ne saklarsın ey kutu?
Cevap: 4.5 milyon.
Soru: Kutu… Kutu… Alımlı, kendini beğenmiş kibirli kutu… Gündemi değiştirdin Hakan Şükür’den, Ebru Gündeş’ten de ünlü oldun… 4.5 milyon dediğin nedir?
Cevap: ABD dolarıdır.
Soru: Kutu… Kutu… İmansız, vicdansız, ahlaksız kutu… Sen bir süslü ayakkabı kutususun, içinde ABD dolarının ne işi var?
Cevap: Ahlaksız ben değilim....”

SABAH’TAN DİKKAT ÇEKİCİ HABERCİLİK!
Cezaevinde ya da karakollarda yapılan işkenceyi görmezden gelen Sabah gazetesi, Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın 24 saat uyutulmamasını ve 15 kişi ile beraber geceyi geçirmesini “Nezarethanede işkence gibi ceza” başlığı ile gördü. Haberde Aslan için adeta psikolojik harp yaşatıldığını yazdı.

TEKERLEME DEĞİL BAŞLIK
Radikal gazetesi İnternet sitesi ilginç bir başlık kullandı yolsuzluk haberi ile ilgili. Sosyal medyada epey konuşulan manşette “ Mali Şube Sarraf’ı; İstihbarat Mali Şubeyi; bunu öğrenen Mali Şube İstihbaratı; sonra hepsi birden Sarraf’ı dinlemişler” denildi. Yüzlerce kez paylaşılan manşet Twitter’da günün manşeti diye konuşuldu.

PENGUEN DE VAR GEZİ DE
Günün manşetleri arasına girecek bir gazete daha vardı. Güneş, penguen fotoğrafı bastı ve “Penguenler tatile çıktı” dedi. Gazete CNN Türk’ü hedefine aldı “Gezi’de yer yerinden oynarken haber yerine belgesel yayımlayan CNN Türk rüşvet operasyonunda en ateşli haberci oldu” dedi. Gazete kanalın abartılı bir tavır sergilediğini izleyicinin de şaşırdığını yazdı.
Takvim gazetesinin yolsuzluk operasyonunu Gezi’ye bağlaması dikkat çekti. “Gezi lobisi Türkiye’ye diz çöktüremeyince devreye vaiz lobisi girdi. Polis içindeki uzantılarını 5 yıldızlı bir otelin lobisinde toplayıp operasyon emrini verdi” dedi. Gazete Taksim’de yer alan 5 yıldızlı otelin adını yazmadı. Ancak mizanpajında otel vurgusuna renkli bir yazı ile yer verdi. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Ruanda da OAC\'ye asker gönderecek

SONRAKİ HABER

Sivas'ta iskeleden düşen işçi yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa