20 Aralık 2013 15:55

BDP'den Başbakan Erdoğan'a 'operasyon' soruları

BDP Grup Başkanvekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken, İstanbul merkezli olarak başlatılan "rüşvet ve yolsuzluk" operasyonlarının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a operasyonla ilgili yaptığı açıklamasını sordu.

BDP\'den Başbakan Erdoğan\'a \'operasyon\' soruları
Paylaş

BDP Grup Başkanvekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken, İstanbul merkezli olarak başlatılan "rüşvet ve yolsuzluk" operasyonlarının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a operasyonla ilgili yaptığı açıklamasını sordu.

BDP Grup Başkanvekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken, İstanbul merkezli olarak başlatılan "rüşvet ve yolsuzluk" operasyonlarının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın operasyonla ilgili açıklamalarına ilişkin Meclis Başkanlığı'na yazılı soru önergesi verdi.

Baluken, "rüşvet ve yolsuzluk operasyonu" sonrası Başbakan Erdoğan'ın yaptığı açıklamaların izaha muhtaç olduğunu belirterek, "'Devlet içindeki devlet olan bu örgütlenmeyi kesinlikle meydana çıkaracağız. Babamızın oğlu olsa dinlemeyiz', 'Çok çok kirli bir operasyon söz konusu' şeklindeki Başbakan'ın bu açıklamaları üzerinden atlanamayacak ve geçiştirilemeyecek kadar önemlidir" dedi.

BAŞBAKAN ERDOĞAN'A SORULAR

Baluken, Başbakan Erdoğan'a şu soruları yöneltti:

* Devlet içindeki devlet olan bu örgütlenmeden daha önceden haberdar mıydınız? Haberdarsanız neden gereğini yapmadınız? Haberdar değilseniz yapılan bu operasyon sonrası mı böylesi bir örgütlenmeden haberdar oldunuz?

* Mezkûr konuşmalarınızda ulusal ve uluslararası boyuta ilişkin tespitlerinizde ulusal ölçekte derin ve paralel yapıyla ortaklıklar içerisinde olan diğer kişi, kurum ve yapılar kimlerdir?

* Derin ve paralel yapının uluslararası boyutunda yer alan devlet ve kurumlar hangileridir? 'Bunun dışarıda heveslileri, planlayıcıları olduğu gibi bunların ülkemizde de uzantıları var. Bunların kimler olduğunu sizler de tahmin ediyorsunuz' hangi kişi ya da kurumları kastettiniz?

* Kamuoyundaki yaygın kanı ve tahminin cemaati işaret ettiği bir iklimde bu söyleminiz durumu teyit eden ve hedefi gösteren bir duruma işaret etmiyor mu?

* 'Çok çok kirli bir operasyon' cümlesi ile tam olarak neyi kast ettiniz? Siyasi mühendislik olarak nitelediğiniz süreçteki mühendislik projesinin hedefinde kim ve kimler vardır?

* Siyasi mühendislik, çete ve paralel yapıların üzerine gitme kararlılığını aynı dosyada sözüne edilen yolsuzlukların üzerine gitmekte de gösterecek misiniz? 'Çetelerin devletin içinde devlet olma anlayışıyla süreci istedikleri gibi yönetme gayreti' söyleminizdeki süreçten kastınız 'demokratik çözüm ve barış' süreci midir?

* 14 ay boyunca dinleme ve izleme yapılmasını siyasi mühendislik olarak niteleyip tepki gösterirken aynı yapıların 'KCK' operasyonlarında bilindik yöntem ve taktiklere başvurmasını destekleyen ve onaylayan yaklaşımınızın gerekçeleri neydi?

* 'Bu örgütlenmeyi kesinlikle meydana çıkaracağız' derken meydana çıkarmada kullanacağınız enstrümanlar ne olacaktır?"
 

ÖNCEKİ HABER

Yarım Spurs, GSW’yi devirdi

SONRAKİ HABER

İspanya Komünist Partisi (Marksist-Leninist) 9. kongresini topladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa