20 Aralık 2013 15:20

100 yıl sonra ortaya çıktı

Konya'da bulunan yaralı kuşun, en son 1912 yılında Kars'ta görülen 'Yakalı Toy Kuşu' olduğu belirlendi.

100 yıl sonra ortaya çıktı
Paylaş

Konya'da Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi'ne bir vatandaş tarafından getirilen göğsünden yaralı kuşun Anadolu'da nesli tükendiği sanılan 'Yakalı Toy' olduğu ortaya çıktı. Parazitoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Bilal Dik, ''Yaralı kuşun, yaklaşık 100 yıl önce Anadolu'da nesli tükendiği bilinen ve literatürlere göre en son 1912 yılında Kars'ta görülen 'Yakalı Toy Kuşu' olduğu belirlendi'' dedi.

Karapınar İlçesi Devlet Su İşleri Müdürlüğü'ne ait tesislerin yakında dün bir vatandaş tarafından yaralı halde bulunan kuş, Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi'ne getirildi. Tedavi altına alınan kuşun yapılan incelemede 'Yakalı Toy' olduğu anlaşıldı. Yakalı Toy'a medikal tedavi yapıldığını ve kuşun bulunduğu bölgede başka Yakalı Toyların olup, olmadığını belirlemek için araştırma çalışması başlattıklarını belirten Parazitoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilal Dik şunları söyledi:

YÜZYIL SONRA GÖREN İLK İNSANLARIZ

''Kuşu önce Toy kuşunun (Otis tarda) yavrusu sandım ve resimlerini çekerek kesin teşhis için 19 Mayıs Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kiraz Erciyas'a gönderdim. Doç. Dr. Erciyas da fotoğrafları görür görmez bunun Yakalı Toy olduğunu ve yakından incelemek için hemen Konya'ya geleceğini söyledi. Kuşbilimcilerden oluşan bir heyet, Karapınar İlçesi yakınlarında Yakalı Toy'un bulunduğu alanda incelemelere başladı. Yakalı Toy'u neredeyse yüzyıl sonra gören ilk insanlarız, bu durum, bu alanda çalışma yapan akademisyenler için son derece önemli bir gelişmedir. Bu gelişmenin bilim dünyası tarafından yakından takip edileceğini düşünüyorum.''

SAYILARI HIZLA AZALIYOR

Prof. Dr. Dik, Yakalı Toy'un ülkemizde soyları tükenmiş olduğunu dünyada da sayılarının azaldığını belirterek, ''Ülkemizde soyları tükenmiş olsa da Yakalı Toy Kuşları, Kuzey Afrika, Ortadoğu, Moğolistan, Pakistan, Hindistan ve Çin'de yaşamlarını devam ettiriyorlar. Ancak son 20 yılda sayılarında çok hızlı bir düşüş var. Yaşam alanlarının bozulması ve avcılık bunun en önemli nedenleri. Ayrıca endüstriyel ve tarımsal faaliyetler, turizm bölgelerinin genişlemesi de diğer nedenler arasında sayılabilir'' diye konuştu. Yakalı Toy'un Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi'ndeki tedavisinin birkaç gün daha süreceği ardından, koruma altına alınacağı bildirildi.

YAKALI TOY KUŞU HAKKINDA...

Yakalı toy kuşları, ilginç kur davranışlarıyla bilinir. Kur davranışı sırasında göğüs ve baş kısımlarındaki tüyleri kabartırlar. Kanat açıklıkları 150 santimetre kadar olabilir. Erkekler dişilerden biraz daha büyük olur. Vücutları genel olarak soluk kum ya da devetüyü rengindedir. Bunun üzerinde koyu kahverengi benekler ve çizgiler bulunur. Karın bölgesi beyazımsıdır. Kanatlarının uç kısmında ve boyunlarında büyük siyah bölgeler vardır, ancak bu özellikleri uçarlarken daha iyi görülür. Küçük böcekler, karıncalar, tohumlar başlıca besinleridir. Bunların yanı sıra küçük kertenkeleleri de yiyebilirler. Çöl, yarı çöl, kurak alanlarda yaşamaya uyum sağlamışlardır. Yaşam alanlarında su az bulunduğu için su gereksinimlerini yiyeceklerinden karşılarlar. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Adana\'da işçiler taşerona karşı iş bıraktı

SONRAKİ HABER

Lübnan’da eylemciler telekomünikasyon şirketini bastı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa