20 Aralık 2013 13:41

PKK ile KDP dört başlıkta mutabakata vardı

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu; PKK ile KDP arasındaki görüşmeler neticesinde 4 ana başlıkta mutabakata vardıklarını söyledi. Federal Kürdistan Bölgesi'nde yaşanan seçim süreci ve Ulusal Kongre çalışmaları nedeniyle görüşmelerin geciktiğini belirten Karasu, 'Mutabakatın önemli ayağı Rojava' dedi.

PKK ile KDP dört başlıkta mutabakata vardı
Paylaş

KCK Yürütme Konseyi üyesi Mustafa Karasu; PKK ile KDP arasında aylar öncesinde planlanan görüşmeler neticesinde 4 ana başlıkta mutabakata vardıklarını söyledi. Karasu, Federal Kürdistan Bölgesi'nde yaşanan seçim süreci ve Ulusal Kongre çalışmalarından dolayı görüşmelerin geciktiğini belirtti. Karasu "KDP'nin, AKP'nin oyalama politikalarına destek vermesini değil eleştirmesini bekliyoruz" dedi.

Geçen günlerde KCK Eşbaşkanlığı, PKK ile KDP'nin üst düzey görüşmeler gerçekleştirdiğini ve önemli konularda mutabakata varıldığını duyurmuştu. Ardından Rojava Halk Meclisi üyeleri Güney Kürdistan'ın Hewlêr kentinde Bölgesel Kürt Hükümeti Başkanı Mesut Barzani ile bir araya gelmişti. Bundan sonra da Demokratik Birlik Partisi (PYD) ile Suriye Kürt Ulusal Cephesi (ENKS) toplandı. Yaşanan bu gelişmeleri, mutabakatın detaylarını, Cenevre-2 öncesi Kürtlerin hazırlık düzeyini ve Kürt Ulusal Birlik Kongresi çalışmalarına ilişkin KCK Yürütme Konseyi üyesi Mustafa Karasu ANF'ye açıklamalarda bulundu.

'SORUNUN ÇÖZÜLMESİ İÇİN GİRİŞİMDE BULUNDUK'

PYD ile KDP arasında yaşanan gerilime değinen Karasu, "KDP'de hegemonik bir yaklaşımla "bütün parçalarda ben egemen olayım" yaklaşımıyla Türkiye ve uluslararası güçleri de arkasına alarak Rojava'da hakim olabileceğini düşündü. Bu temelde PYD ile diğer örgütler arasında yine PYD ile KDP arasında gerilim arttırıldı. PYD hiç yanlış yapmadı, her şeyi doğru yaptı demiyoruz. PYD'nin de eksiklikleri olmuştur ama bunlar doğru yaklaşımla giderilebilirdi. Olmadı, gerilim arttı. Sonunda Barzani'nin 'Rojava'da devrim yoktur. Oradaki kazanımları Esad rejimi bırakmıştır' şeklindeki söylemi, gerçekliği ifade etmeyen, oradaki halkın büyük devrimine, büyük mücadelesine, ödediği bedellere saygılı bir yaklaşımı ortaya koymadığı için var olan gerilim daha da artmıştır. Bu yaklaşım doğru değildi. Onun için biz bu sorunun çözülmesi ve bu gerilimin daha fazla yükselmemesi için girişimde bulunduk" dedi.

'AYLAR ÖNCE PLANLANDI'

Görüşmelerin aylar öncesinden planlandığını belirten Karasu, "Aslında PKK- KDP görüşmeleri aylardır planlanan bir görüşmeydi. Sadece PYD ile ilgili bir görüşme değildi. Bu görüşmede PKK ile KDP ilişkilerini, Güney ve Kuzeyin durumunu tartışarak genel bir görüş alışverişi planlanıyordu. Ama önce Güney'deki seçimler araya girdi daha sonra Ulusal Kongre'nin geliştirilememesi gibi nedenlerle gecikti. Biz kendi açımızdan yaşanan bu gerilimin daha fazla sürmesinin faydalı olmayacağını düşündük. Bunun içinde özellikle gerilimin arttığı bir ortamda üst düzde görüşme gerçekleştirdik. Bu görüşmenin gerçekleşmesi ile birlikte doğal olarak Rojava sorunu da gündeme geldi" diye konuştu.

4 BAŞLIKTA ANLAŞILDI

Görüşmelerin içeriğine ilişkin bilgi veren Karasu sözlerini şöyle sürdürdü: "Görüşmemiz 4 temel başlık altında gerçekleşti. KDP-PKK ilişkileri, Rojava'da yaşanan gelişmeler, Kuzey'de Önderliğimizin başlattığı demokratik çözüm süreci ve Güney Kürdistan'ın durumu, ulusal kongre gündemleriyle görüşmeler gerçekleşti.Bu dört konuda da belli bir mutabakata varıldı. Bu mutabakatların başında Rojava'da yaşanan sıkıntıların giderilmesi, bir ulusal birlik çerçevesinde çözüm bulunması, Cenevre'ye ortak tutum ile gidilmesiyer aldı. Rojava'daki örgütlerin kendi aralarındaki ilişkilerini düzeltmesi, bu konuda PKK ve KDP'nin yardımcı olması çerçevesinde bir mutabakat ortaya çıktı. İşte şu anda Rojava'daki Kürt örgütlerin gelip güneyde toplantılar yapması tamamen bu mutabakat gereğidir. Bu mutabakatta PKK kendi görüşlerini söyledi. KDP de öyle. Kimse birileri adına konuşmadı. PYD adına ne bizim ne de KDP'nin konuşması doğru da olmaz zaten. Bizler sorunların çözümünde yardımcı olma ve teşvik etme temelinde yaklaştık. Sorunları çözecek olan asıl güç Rojavalı güçlerdir. Görüşmeyi genel olarak olumlu buluyoruz."

'MUTABAKATIN ÖNEMLİ AYAĞI ROJAVA'

Mutabakatın ayrıntılarına da değinen Karasu, "Mutabakatın önemli ayağı Rojava'dır. Eğer Rojava'da Kürtler ulusal birliklerini sağlamaz, bu çerçevede genel Kürt hareketleri arasındaki ilişkilerde yumuşama olmaz ve sağlıklı bir durum açığa çıkmaz ise; diğer alanlarda da gerilimi beraberinde getirir. Çünkü geçen dönemde durumun böyle olduğunu gördük. Rojava, Kürtlerin Filistin'i gibidir. Kürt halkının moral değeridir. Biz Rojava'ya öyle yaklaşıyoruz. Küçük ama tüm parçalara güç vermiştir. Rojava küçük parça olduğu için de diğer parçaların ona karşı sorumluluğu var, yalnız bırakamazlar. Bu bakımdan Rojava konusunda ortak noktada buluşma diğer konularda da olumlu bir etki yaratacaktır" şeklinde konuştu.

'KDP, AKP'YE KARŞI DAHA ELEŞTİREL OLMALI'
Türkiye'deki süreç ve AKP-KDP ilişkilerine de değinen Karasu sözlerini şöyle sürdürdü: "Şu anda Türkiye'de bir ateşkes durumu ve bununla birlikte çatışmasızlık süreci var. Bu zaten hareketimizin, Önder APO'nun geliştirdiği bir süreçtir. Ama bu konuya AKP'nin yanlış ve yetersiz yaklaşımları oluyor. AKP bu süreci demokratik bir doğrultuda değerlendirmek yerine, seçimlere kurban etmeye çalışıyor. Biz bu yaklaşımların KDP tarafından da görülüp eleştirilmesini istiyoruz.

'ULUSAL BİRLİK ÇALIŞMALARI HIZLANABİLİR'
Ulusal birlik çalışmalarının sürdüğünü belirten Karasu, "Ulusal birlik ve kongre toplantıları varken, umut verilmişken neden ertelendi? Halkımız haklı olarak bunu soruyor, bizden bunun cevabını bekliyor. Kürt kamuoyunun bütün Kürt örgütlerinden birlik beklentisi var. Bunu PKK de, KDP de diğer Kürt partileri de biliyor. Bu açıdan Kürt halkının istemlerini karşılamak oldukça önemlidir. Kürtlerde 'hep birlik olamadığımız için kaybediyoruz, dış güçler bundan yararlanıyor, parçalanmışlık bizi güçsüz düşürüyor' şeklinde yaygın ve haklı bir kanaat var. Birlik olunursa bu endişe de ortadan kalkacaktır. Ulusal birlik, psikolojik açıdan da Kürt halkını rahatlatacağı gibi bütün parçalardaki özgürlük ve demokrasi mücadelesine de destek sağlayacaktır. Bu yönüyle tabikibu mutabakatın kongre çalışmalarına hız kazandırması ve destek vermesi gerektiğini düşünüyoruz. Beklentimiz budur. Yapılan üst düzey görüşmede bu yönlü karşılıklı bir temenni ve beklentide ortaya konuldu" diye konuştu. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Elektrik direğinden düşen teknisyen hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

Urfa’da sağanak yağış hayatı felç etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa