07 Haziran 2011 03:08

İleri demokrasi uygulama merkezi

Nijeryalı Festus Okey’in öldürülmesinden birçok işkence vakasına kadar sicili her geçen gün biraz daha kabaran Taksim Polis Merkezi adeta AKP’nin ileri demokrasisinin uygulama merkezi haline geldi.Beyoğlu Emniyeti'nden bir işkence haberi daha geldi. Zekayi Doğan ve Özgüç Kozan, İstiklal Caddesi’nde bir sivil po

İleri demokrasi uygulama merkezi

Paylaş
Ercan Karakaya

Beyoğlu Emniyeti'nden bir işkence haberi daha geldi. Zekayi Doğan ve Özgüç Kozan, İstiklal Caddesi’nde bir sivil polisle tartışınca başlarına gelmeyen kalmadı. İstiklal Caddesi’nde bulunan Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü Taksim Polis Merkezi’ne götürülen Doğan ve Kozan, ‘Siz kimsiniz ki polise kafa tutuyorsunuz” denilerek polisler tarafından nöbetleşerek dövüldü, küfre maruz kaldı. Doğan ve Kozan polisler hakkında suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.

Bir süre önce askerden gelen Zekayi Doğan arkadaşlarıyla buluşmak için geçtiğimiz Cumartesi günü İstiklal Caddesi’ne gitti. Arkadaşı Özgüç Kozan ile buluşan Doğan, Ali Ağa Camii’nin önünde diğer arkadaşlarını beklemeye başladı. Doğan bundan sonra yaşadıklarını şöyle anlattı: “O arada sivil bir araç önümüze park etmek isterken arabanın tekerleği hemen ayak ucumuzdan geçti. Biz aracın şoförünü dikkatli olması konusunda uyardık. Ancak şoför bize ‘siz dikkatli olun. Görmüyor musunuz benim park etmeye çalıştığımı’ şeklinde konuştu. Bu şekildeki karşılıklı atışma bir süre sonra gerginliğe sebep oldu.Ufak bir itiş kakışın ardından gerginliğe son verip olay yerinden uzaklaşmak istedik ancak, tartıştığımız şahıs bizi çekiştirerek gitmemize izin vermedi. Bir anda bana kimliğini gösteren şahsın İ.K isimli polis memuru olduğunu öğrendim.”

YORULANA KADAR DÖVDÜLER

Bir anda etraflarının sivil ve resmi polisler tarafından çevrildiğini anlatan Doğan, arkadaşıyla birlikte Beyoğlu Karakoluna götürüldüklerini anlattı. Karakolun ikinci katındaki bulunan Asayiş Şube Müdürlüğü’ne çıkarıldıklarını belirten Doğan burada yarım saat boyunca dayak yediklerini, küfre maruz kaldıklarını dile getirdi. Doğan polislerin yorulunca dayağı bıraktıklarını belirtti.

SIRAYA GİRMİŞLER

İki polis çekilince dayaktan kurtulduklarını düşünen Doğan ve Kozan, bir süre sonra yanıldıklarını anlamışlar. Odaya iki polisin daha girdiğini söyleyen Doğan, “Onlar da bir süre dövdü. Onlar da yorulunca, odaya sonradan İ.K’nin kendisinin şoförü olduğunu öğrendiğimiz bir komiser girdi. ‘Polis sizin ayağınızı ezdi mi’ diye sordu, yok diyence, siz nasıl polise kafa tutarsınız’ diye dövmeye başladı. Kendisine bir suçumuz olmadığını anlatmaya çalıştık ama hem dövmeye devam etti, hem de ağza alınmayacak küfürler etti” diyerek yaşadıklarını anlattı.

Yaklaşık yarım saat boyunca devam eden kaba dayaktan sonra boynunda, sağ kulağında, burnunda ve bacaklarımda ağrılar oluşan Doğan arkadaşının durumunun kötü olduğunu anlattı.

Bu olaylar esnasında avukat çağırmak istediklerini dile getiren Doğan, “Oradayken kimseyle görüşemeyeceğimiz cevabını aldık. Avukat talebimizi kabul etmediler, yakınlarımızı aramamıza izin vermediler, gözaltına alındığımızı kimseye haber veremedik” dedi.

BİR DE ŞİKAYETÇİ OLDULAR

Saatlerce karakolda bekletildiklerini, sonra sağlık kontrolünden geçirildiklerini anlatan Doğan, kendilerini muayene eden doktora darp edildiklerini söylediklerini ve doktorun bunun tutanağa geçtiğini söyledi. Polis İ.K’nin kendilerinden şikayetçi olduğunu anlatan Doğan, karakolda korkudan şikayetçi olamadıklarını ifade etti. ‘Görevli polis memuruna mukavemet ve kamu aracına zarar vermek’ suçlamasıyla savcılığa çıkarıldıklarını belirten Doğan,  savcının kendilerini görmeden serbest bıraktığını anlattı. Doğan, yaşadıklarını unutamadığını, kendilerini döven ve hakaret eden polisler hakkında suç duyurusunda bulunacağını ifade etti.

FESTUS OKEY’İ HATIRLADIM

Beyoğlu karakoluna götürülürken aklına burada öldürülün Festus Okey’in geldiğini anlatan Doğan, gözaltına alındığı sabah gazetelerde Başbakan Erdoğan’ın da olduğu İleri Demokrasi ilanlarını gördüğünü söyledi. Yaşadıklarından sonra ‘İleri demokrasi’ söylemlerinin yalan olduğuna inandığını ifade etti. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Uçurtmalar Metin Lokumcu için uçtu

SONRAKİ HABER

İvan Vasilyeviç Babuşkin kimdir?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa