THY\

THY'de anlaşma imzalandı

THava-İş Sendikasının 250 günü aşkındır sürdürüğü grev varılan anlaşma ile sona erdi.

Hava-İş Sendikasının 250 günü aşkındır sürdürüğü grev varılan anlaşma ile sona erdi. Önceki haftasonu yapılan Hava-İş Genel Kurulunun ardından işverene yakın olduğu iddialarına rağmen Genel Başkanlığa seçilen Ali Kemal Tatlıbağ, toplusözleşme konusunda anlaşma sağlayarak grevi bitirdi.

Grevin en baş sebeplerinden sayılan grev yasağına karşı çıktıkları için işten atılan 305 işçinin geri alınması içinde komisyon kurulması kararlaştırıldı. Bu komisyonun nasıl çalışacağı, 305 kişinin geri alınması konusunda nasıl bir yol izleneceği ise öğrenilemedi.

Grevin bir diğer nedeni olan uçuş süreleriyle ilgili THY işverenin verdiği teklif geri çekildi. THY işvereni aylık 180 olan uçuş sürelerini 210 saate çıkartmak istiyordu.

Hava-İş’in yeni yönetimi anlaşma ile ilgili ayrıntıları bugün kamuoyuna paylaşacak.

‘HERKESİ İŞE ALACAĞIZ’

Hava-İş Sendikası Başkanı Ali Kemal Tatlıbal Genel Müdürlük binasından ayrılırken yaptığı kısa açıklamada “İmzalar atıldı. Her şey hayrımıza olacak. Herkesi işe alacağız” dedi.

TOPÇU İLE TANIŞMA

Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal ve yönetim kurulu üyeleri, THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu’yu dün makamında ziyaret ederek tanışmıştı. Tanışma toplantısı ile ilgili olarak sendika tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi; “Samimi bir havada geçen görüşmede Genel Başkan Tatlıbal yeni göreve gelen Yönetim Kurulu’nun talepleri doğrultusunda grevin bitirilerek iş barışının yeniden sağlanmasının ilk hedefleri olduğunu belirtti”

HAVA-İŞ YAZILA AÇIKLAMA YAPTI

Hava-İş Sendikası tarafından "THY’de grev sona erdi" başlığıyla yapılan yazılı açıklamada, “24. Dönem Toplu iş sözleşmesi 01.01.2013 – 31.12.2015 tarihlerini kapsayacak şekilde imzalandı. Hava İş Sendikası Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal ve yönetim kurulu üyeleri ile THY A.O. yönetimi arasında yapılan görüşmelerde mutabakata varıldı” denildi.

Anlaşma sonrası Hava-İş Sendikası Başkanı Ali Kemal Tatlıbal’ın grev çadırına giderek pankartları kaldırdığı ifade edilen açıklamada şunlar söylendi;  “Göreve talip olduğumuzda çatışan değil çalışan bir sendika Sloganıyla yola çıktık. 305 arkadaşımızın tekrar işine dönmesi ve grevdeki mağduriyetin giderilip tüm üyelerimizi kucaklamak üzere müzakereleri yürüttük ve mutlu sona ulaştık. Öncelikle tüm üyelerimize hayırlı uğurlu olmasını yüce Allah’tan niyaz ederiz. Yapılan anlaşmaya göre ücretlere 1 yıl yüzde 5 + yüzde 3 takip eden yıllar içinse her altı ayda bir yüzde 3 oranında ücret artışı yapılacaktır. Enflasyonun yüzde 3 den yüksek olması halinde fark 6 aylık dilimler halinde ücretlere yansıtılacaktır.

Tüm üyelere bir defaya mahsus olmak üzere 2013 yılında çalıştıkları gün sayısına orantılı olarak 5 bin 500 TL brüt ödeme yapılacaktır. Sosyal yardım ödemesinde ve diğer sosyal haklarda da önemli kazanımlar elde edilmiştir.

Kabin memurlarının yeni işe girişlerinde uygulanan part-time çalışma kaldırılmıştır. Rev 3 Uçuş Prosedürünün kaldırılması hususunda da mutabakat sağlanmıştır. 08 Aralıkta Hava- İş bayrağını teslim almamızın ardından kısa bir süre içerisinde sonuç almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bundan sonra da sorunların hızlı ve akılcı şekilde çözülmesi için fedakârlıkla çalışacağız.Sözleşmemizin üyelerimize ve THY camiasına hayırlı olmasını diliyoruz.” (İSTANBUL)

 

www.evrensel.net