Yolsuzluk soruşturmasında 7 kişiye tutuklama istemi

Yolsuzluk soruşturmasında 7 kişiye tutuklama istemi

Bürokrat, işadamı ve bakan çocuklarının da aralarında bulunduğu İstanbul merkezli yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında, adliyeye sevk edilen 9 kişiden 7’si tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi. 3 kişi daha emniyet sorgusu sonrasında bırakıldı.

Bürokrat, işadamı ve bakan çocuklarının da aralarında bulunduğu İstanbul merkezli yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında, adliyeye sevk edilen 9 kişiden 7’si tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Mali Suçlarla Mücadele ile Organize Suçlarla Mücadele Şube müdürlükleri ekiplerince Salı günü yapılan operasyonla gözaltına alınan şüphelilerden 2’si kadın 9’unun işlemlerine Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde başlandı. Şüphelilerin sorgusunu Savcı Celal Kara yaparken, şüphelilerden 7’si, tutuklanma istemiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine gönderildi, 2 kişi de serbest bırakıldı. Emniyetteki sorgulardan sonra  3 kişi daha serbest bırakıldı.
 

ÇAĞLAYAN’IN OĞLUNUN EVİ ARANMADI

Operasyonların gerçekleştiği salı günü birçok şüpheli gözaltına alındı, ofis ve evlerinde aramalar yapıldı. Bu aramalardan birinde bir istisnanın yaşandığı ortaya çıktı. Öğrenildiğini göre polis bir adreste arama yapmadı, yasalar gereği yapamadı. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın oğlu Salih Kaan Çağlayan’ın kaldığı evinde arama yapılmadığı. Çağlayan’ın babasıyla aynı binada ancak farklı dairede kaldığı evin Bakan Zafer Çağlayan üzerine olması nedeniyle aramanın yapılmadığı belirtildi.

Operasyonlarda şu ana kadar ele geçen nakit miktarın 10 milyon lirayı geçtiği ifade edildi. İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler’in evinde çıkan paranın 1.5 milyon lira olduğu belirtildi. Halk Bankası Genel Müdürünün evinde ise 4.5 milyon dolar ele geçirildiği belirtilirken, anıtlarla ilgili dosyada bir şüpheliden 90 bin lira ele geçirildiği, bununla birlikte paranın kimlere verileceğiyle ilgili listenin de elde edildiği ileri sürüldü. Aralarında Bakan çocuklarının da bulunduğu şüphelilerin üzerilerindeki mal varlıklarına ise mahkeme kararıyla el konulduğu bildirildi. (İstanbulDHA)


HÜKÜMET KANADINDAN OPERASYON AÇIKLAMALARI

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ile ilgili olarak  “Gizliliği ihlal eden savcıysa savcı, katipse katip, kolluk kuvvetiyse kolluk kuvveti hakkında Başbakan Yardımcısı olarak suç duyurusunda bulunuyorum” dedi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Elazığ Valisi Ömer Faruk Koçak’ı makamındaki ziyaretin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakanların da adlarının karıştığı yolsuzluk ve rüşvet operasyonları ile ilgili olarak, demokrasi ve hukukun gerekliliklerini yerine getireceklerini savunan Müezzinoğlu, “AK Parti yanlış yapıyorsa, AK Parti rüşvet yiyorsa, AK Parti yolsuzluk yapıyorsa, millet sandıkta bunun hesabını sorar. 30 Mart’ı bekleyin” dedi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “17 Aralık” operasyonuyla ilgili konuştu. Partisinin Beşiktaş’ta düzenlediği toplantıda habercilerin sorularını yanıtlayan Soylu, soruşturma kapsamında gözaltına alınan amcasının oğlu Çevre Bakanı Danışmanı Sadık Soylu ilgili de konuştu.  “19 yıldır aynı görevleri yapıyor. Sadık bey için de, herkes için de aynı şey geçerlidir. Eğer en ufak bir şey varsa bunun üzerine gidilmelidir. Bu örtülmemelidir. Herkes için geçerlidir. Bu ülke bizden daha kıymetli. Siyasetçi kendisine dikkat etmelidir. Kendisine dikkat ederken kendisine yapılan operasyonlara da dikkat etmelidir. Hepimizin akrabaları vardır. Bunların tamamı hukukun elinde tecelli edecektir” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net