19 Aralık 2013 09:26

Türk mutfağı kayıtsız kalmadı

Türk ekonomisinin önemli çarklarından biri olan yemek sektörü, her geçen gün büyüyen yapısıyla, bölgesel sınırları da aşarak dünya pazarında hatırı sayılır bir yer edinmeyi başardı. Bulunduğu coğrafyanın etkisiyle Avrupa ve Asya yemek kültürlerinin sentezi halini alan Türk mutfağı hakkında haberlere yer veren www.yemekhaberleri.com alanında bir ilke imza atarak, yemek sektörünün Türkiye'deki haber ayağı oldu.

Türk mutfağı kayıtsız kalmadı
Paylaş

Türk ekonomisinin önemli çarklarından biri olan yemek sektörü, her geçen gün büyüyen yapısıyla, bölgesel sınırları da aşarak dünya pazarında hatırı sayılır bir yer edinmeyi başardı. Bulunduğu coğrafyanın etkisiyle Avrupa ve Asya yemek kültürlerinin sentezi halini alan Türk mutfağı hakkında haberlere yer veren www.yemekhaberleri.com alanında bir ilke imza atarak, yemek sektörünün Türkiye'deki haber ayağı oldu.

Geleneksel yapısıyla bilinen Türk mutfağı kuşaktan kuşağa aktarılmış lezzetlerle, dünya yemek literatüründe kendine has önemli bir yere sahip. Ancak özellikle 1990 sonrası ülkenin dış dünyaya hiç olmadığı kadar açılması, Batı kültürünün etkisini sadece gündelik yaşamımızda değil, yemek kültürümüze de doğrudan etki etmesiyle sonuçlandı. Çığ gibi büyüyen fast food zincirleri bu konudaki iyi örneklerden birisi. Ancak bu kültürel ithalatın oluşturduğu tek düzelik Türk mutfağında söz sahibi olan işletmeleri kayıtsız bırakmadı.

Çağın gereksinimleri çerçevesinde kendilerini geliştiren bu işletmeler, yeni bir yemek kültürü akımının da başlamasını sağladılar. Özellikle Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinin temsilcileri, Batı'daki örnekleri karşısında kendilerine yeni bir misyon edinerek, Türkiye'yi Batı ve Doğu yemek kültürünün harmanlandığı bir lezzet adresine çevirdiler. Bir bakıma tarihin en büyük komutanlarından birisi olarak gösterilen Büyük İskender'in hayatı boyunca hayalini kurarak Anadolu üzerinde Batı ve Doğu toplumlarının kaynaşmasıyla ortaya çıkarmak istediği Helenistik toplum rüyasını, Türk Mutfağı 2 bin yıl sonra yemek alanında gerçekleştirdi.

Yıllar içerisinde gelişerek önemli bir noktaya ulaşan Türk mutfağının bu modern yükselişi, haliyle kendisine has bazı gereksinimleri de beraberinde getirdi. Özellikle sesini duyurmak isteyen işletmeler ve yemek haberleri hakkında güncel bilgilere ulaşmak isteyen bilinçli tüketicilerin isteği doğrultusunda yayın hayatına başlayan http://www.yemekhaberleri.com yemek sektörünün en önemli haber kaynaklarından birisi olarak karşımıza çıkıyor.

UZMAN KADROSU DİKKAT ÇEKİYOR
Kendisini sadece Türk mutfağıyla sınırlamayarak, Dünya mutfağının da en çok bilinen örneklerini Türkiye'deki yemek severlerle paylaşan site, aynı zamanda kadrosunda bulundurduğu uzman yazarlarla birlikte internet ortamında adeta “Sanal Gurme” görevini üstleniyor.

Oluşturduğu konsept gereği kendisini sadece yemek tarifleri ile sınırlamayan site, yaptığı mekan ziyaretleri ve değerlendirmeleri ile de, hem işletmelerin ihtiyacı olan tanıtımlarını, hem de güzel ve kaliteli bir zaman geçirmek isteyen müşterilerin bilmek istediklerini en tarafız haliyle paylaşarak, işletmeler ve müşterileri arasında bir köprü işlevi görüyor. Yaptığı mekan değerlendirmelerini ticari kaygıları bir kenara bırakarak, tamamen objektif ve tarafsız bir şekilde okuyucularını ulaştıran sitede, özellikle İstanbul'un en kaliteli mekanları hakkında bilmek istediklerinizi A'dan Z'ye bulabilirsiniz. Sevdikleriyle hoş vakit geçirmek isteyenlerin, seçim yapmadan önce ilk başvuracakları kaynak olma özelliğini kısa sürede elde eden sitenin yazar kadrosu gün geçtikçe büyüyor.

Yemek tarifleri konusunda ise klasik yemek tariflerinden kendisini sıyırarak, Türk ve Dünya mutfağının en lezzetli örneklerini, kendisine has hazırlama teknikleri ile okuyucularına sunan site, bu konuda bir hayli iddialı. Takipçilerinden gelen olumlu geri bildirimler ise sitenin neden bu kadar popüler olduğunu ortaya koyuyor. Site içerisinde hemen hemen herkes, aradığı damak zevkine uygun yemek tarifini kolaylıkla bulabilir.

YEMEK SEKTÖRÜNÜN SESİ OLDU
Türkiye'deki yemek sektörünün en önemli eksikliklerinden birisi olan haber portalı gereksiniminin farkına vararak, yemek haberleri konseptiyle sektördeki işletmelerin ve yemek severlerin uğrak adresi haline gelen site, yemek tariflerinden, mekan ziyaretlerine, sunuş tekniklerinden, görgü kurallarına kadar geniş bir yelpazeye sahip.

Dünya'nın iletişim çağını yaşadığı bu yüzyılda, çağa ayak uydurmak isteyen işletmelerin, sektörde oluşan dev rekabet arasından seslerini duyurarak, kendilerini sunma imkanı sağlayan bu tür platformlara olan ihtiyacı gün geçtikçe artıyor. Aynı doğrultuda önünde yüzlerce alternatifi bulunan yemek severlerin, kulaktan dolma bilgilerin aksine, uzman görüşler sayesinde kendilerine hitap edecek en doğru seçimi yapmaları açısından da söz konusu platformların varlığı önem kazanıyor.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Heat, Pacers\'tan rövanşı aldı

SONRAKİ HABER

Okuyucuları Evrensel’e sahip çıktı: İnadına 1 gazete daha fazla alacağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...