Barış Güler’i 2008\

Barış Güler’i 2008'den beri tanıyoruz

Türkiye’yi sarsan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda ismi geçen İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler, Evrensel’i sürekli takip edenlerin yakından tanıdığı bir isim. Barış Güler’in ismi 2008 yılında peş peşe yayımladığımız yolsuzluk haberlerinde geçiyordu.

Ercan KARAKAYA
İstanbul


Türkiye’yi sarsan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda ismi geçen İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler, Evrensel’i sürekli takip edenlerin yakından tanıdığı bir isim.

Barış Güler’in ismi 2008 yılında peş peşe yayımladığımız yolsuzluk haberlerinde geçiyordu. Tuzla’nın Akfırat ve Orhanlı beldelerinin belediye başkanlarının yaptıkları yolsuzluklarda adı geçen ünlü isimlerden biriydi Barış Güler. Akfırat’ın belediye başkanı AKP’li, Orhanlı’nın belediye başkanı ise CHP’liydi. Orman arazisilerinin peşkeş çekilmesi, zimmete para geçirme, çete kurma gibi suçlamalar nedeniyle iki belediye başkanı da görevden alınmıştı. Dinleme kayıtlarında ve savcıların iddianamelerinde Barış Güler de vardı. O dönem Tuzla’da yayımlanan Çağdaş Tuzla Gazetesi ile Evrensel başta olmak üzere yaptığımız haberler kamuoyunda ses getirmiş, ama kimse Barış Güler’in hakkındaki iddiaları gündeme getir(e)memişti. Dün yapılan operasyonun ardından 2008 yılında yaptığımız haberlere yeniden baktık.

DEVLET ORMANI İMARA AÇILIYOR

2000 yılında Akfırat ve Orhanlı köylerinin  belde olmasının ardından ortada kalan Tepören köyü. 4 yıl içinde 7 kez el değiştirdi. Üzerinde bulunan Formula 1 ve Sabiha Gökçen Havaalanı, 400 civarında sanayi kuruluşu ve 800 bin dönüm bakir arazisiyle büyük bir rant alanı olan köyün bir bölümünün Orhanlı’ya bir bölümünün Akfırat’a bağlanmasıyla devam eden hukuk savaşı 2004 yılında Akfırat sınırları içine alınmasıyla bitti. Ama o arada Tepeören’in elinde olduğu son dönemde Orhanlı Belediye Başkanı Cemil Ekşi, Tepeören’i sahte haritalarla ‘orman köyü’ stütüsünden çıkartarak, 2004 yılında mahalleye çevirdi. Böylece Tepeören sınırları içinde bulunan devlet ormanı da resmi haritada görünmediği için imara açıldı ve parsel parsel satıldı. Cemil Ekşi’nin başlattığı bu uygulama, Tepeören’in Akfırat’a geçmesiyle de devam etti.

ORMAN PARSEL PARSEL SATILIYOR

İmara açılan orman arazisinin satıldığı ünlü isimler arasında Barış Güler de vardı. Orman arazisinde yer alanlar arasında Tuzla İlçe Jandarma Bölük Komutanı Özcan Canoğlu’nun eşinin erkek kardeşi Soner Seyidoğlu, sosyetenin ünlü isimlerinden Ferhunde Verdi, AKP’li Kağıthane Belediye Meclis Üyesi Ömer Şengül, BCS Metal Yönetim Kurul Başkanı Mehmet Yıldız gibi isimler de vardı. Hazine, tapuların iptali ve arazinin kendi üzerine tescili talebiyle dava açtı. Buradaki başka önemli nokta Barış Güler’in dava sırasında adres olarak AKP’li Akfırat Belediye Başkanı Hilmi Yıldız’ın evini vermesiydı. Bu haberler yayımlanınca Muammer Güler, “Benim oğlumun Enes Yıldız’la hiçbir ticari bağlantısı yoktur. Araziyi yatırım amaçlı aldı” demişti. Akfırat operasyonu sürecinde jandarma tarafından yapılan dinlemelere Barış Güler de takılıyordu. Dinleme kayıtlarında Barış Güler’in iş takibi yaptığı, yolsuzluk ve çete suçundan yargılananlara aracılık ettiği anlaşılıyordu.

TERFİ ETTİLER

Ancak, Akfırat davasında adları geçen “ünlü şahsiyetler” önce “çete dosyasından” ayrıldı, sonra haklarında kovuşturmaya gerek olmadığına dair karar verildi. Kararı veren Tuzla Cumhuriyet Savcısı, şüphelilerin ifadelerini almadığı gibi, “kararın taraflara tebliğine gerek yoktur” diyerek itiraz yollarını da yok etti ve  dosyayı sessizce kapattı. Karardan bir ay sonra Tuzla Cumhuriyet Başsavcısı Yargıtay Tetkik Hakimliğine atandı. Devlet ormanlarının imara açılmasındaki sahte haritalarda imzası olan kilit bürokratlar, Çevre Bakanlığında bürokrat oldu.

Tüm bu süreç tamamlandıktan sonra Barış Güler, 77 İnternet sitesine toplu olarak açtığı davayla hakkındaki haberlerin tümü  için “yayından çıkarma” kararı aldırdı.
O dönem bizim üstüne gittiğimiz bu yolsuzlukların üstüne savcılar ve diğer gazeteler de gidebilseydi, belki de Barış Güler dün gözaltına alınmazdı.

www.evrensel.net