18 Aralık 2013 16:13

Tüzel: Hükümetin soruşturulması gerekiyor

Meclis Genel Kurulu’nda bütçe üzerine konuşan HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, 'Bakanların görevde kalmaması yetmez ama aynı şekilde bir bütün olarak Hükümetin soruşturma ve mercek altına yatırılması gerekiyor' dedi.

Tüzel: Hükümetin soruşturulması gerekiyor
Paylaş

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel Meclis Genel Kurulu’nda bütçe üzerine konuşmasında, iki gündür sürdürdükleri açlık grevine atıf yaparak, Meclis’in hızla harekete geçmesi ve artık seyirci kalmamasını istedi. Bu çifte standarda, ikiyüzlülüğe son verilmesini isteyen Tüzel, bütçe görüşmeleri bitmeden vekil arkadaşlarını Meclis’te görmek istediklerini söyledi. Tüzel kendilerine destek veren herkese teşekkür etti.

Kendileri açlık grevine başlarken, Türkiye gündeminin de rüşvet, ihale, yolsuzluk skandalı operasyonuyla çalkalandığını belirten Tüzel, karşılarına TOKİ, belediyeler, bakan çocukları, danışmanları, müteahhitlerin de içinde olduğu bir yolsuzluk zincirinin çıktığını söyledi. Bunların bilinmedik olmadığını, iktidarların hep bu türden yolsuzluk ilişkileri içerisinde iktidarlarını sürdürdüklerini kaydeden Tüzel, “Bir kez daha kamu arazilerinin, orman alanlarının peşkeş çekilmesi karşımıza çıktı” dedi.

AKP'yi, iktidarı oluşturan güçlerin ekonomik temellerinin sarsıldığını, birbirlerine saldırdıklarını belirten Tüzel, “Ancak, Başbakanı ve Hükümeti Yüce Divana götürecek şekilde bu soruşturmanın ilerletilmesi ve bütün yönleriyle açığa çıkarılması gerekiyor. Meclis’in de, bütün vekillerin de böyle bir irade otaya sergilemesi lazım. Ama bakıyoruz, emniyet müdürleri görevden alınıyor, savcılar değiştiriliyor. Böylesi bir müdahaleyle karşı karşıyayız, bildiğimiz manzaralar yaşanıyor. Yani, bakanların görevde kalmaması yetmez ama aynı şekilde bir bütün olarak Hükümetin soruşturma ve mercek altına yatırılması gerekiyor” dedi.

Meclis’te demokratik adımların da atılması gerektiğini kaydeden Tüzel, 10 Ekim tarihinde Başbakan’a sorduğu soruyu yineledi: “2011 yılı Sayıştay raporlarında geçen 87 şirketin 2,5 milyar liralık borcunun 2,4 milyarı tamamen silinmiş. Bu nasıl bir silinme, bu nasıl bir uzlaşma? Yani, burada bir yolsuzluk araştırması gerekmiyor mu? Aslında, bakıyoruz, yolsuzluğun adı uzlaşmaya çıkmış ya da vergi mahremiyetiyle bunun üzeri örtülmek isteniyor.”

KESK’in yarın yapacağı eyleme de vurgu yapan Tüzel, “Kamu emekçileri 19 Aralık’ta yani yarın greve çıkıyorlar. Bu grev aslında halkın grevine dönüştürülmeli, bütün bu yolsuzlukların derinleştirilmesi, Hükümetin hesap vermesi ve halkın ödediği vergilerin bu yolsuzluklara kurban edilmemesi için bu greve sahip çıkılması gerekiyor” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hakimin isyanı: Burası adliye değil AVM gibi

SONRAKİ HABER

Usta Oyuncu Hale Akınlı hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa