18 Aralık 2013 10:42

Ukrayna Lideri, Putin'le görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova'da Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ile görüştü. Putin toplantıda Ukrayna'nın Gümrük Birliği'ne katılma konusunun ise görüşülmediğini belirterek, bu konuyu merak edenlere seslenerek, 'Herkesi rahatlatayım, bugün Gümrük Birliği konusu hiç açılmadı' dedi.

Ukrayna Lideri, Putin\'le görüştü

Fotoğraf: Emrah Yorulmaz/AA

Paylaş

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova'da Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ile görüştü. Putin,

Vladimir Putin, toplantı ardından yapılan basın toplantısında Ukrayna ile aralarındaki doğalgaz sorununa değinirken Rusya'nın doğalgaz fiyatında indirim yapmasının Ukrayna için geçici bir çözüm olduğunu söyledi. Putin, "Bizim bu soruna kesin ve uzun soluklu bir çözüm bulmamız gerek ve bulacağız da" derken, Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ise, şöyle konuştu: "Umarım Gazprom ve Naftogaz'ın yapacağı anlaşma iki tarafa da yarar sağlar. Rusya ile bu konuda sorun yaşayacağımızı sanmıyorum. Bu sorunları karşılıklı yarar sağlayarak çözeceğiz. Bu sorunun çözülmesini Ukraynalı üreticiler sabırsızlıkla bekliyor."

Putin toplantı ardından Moskova ile Kiev aralarındaki ticari kısıtlamaların ortadan kalkmasının Ukrayna'nın, Rusya'ya ve Gümrük Birliği ülkelerine ihracatını kat kat arttıracağını vurguladı. Putin, görüşmede ticari sorunları çözmek için yapılması gerekenlere karar verildiğini söyledi. Putin, şöyle dedi: "Ticari sorunları ortadan kaldırırsak Ukrayna'nın Gümrük Birliği ülkeleri ile arasındaki ticaret büyük ölçüde artacak. Bunun sonucunda Ukrayna'da birçok yeni iş alanı açılacak."

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin toplantıda Ukrayna'nın Gümrük Birliği'ne katılma konusunun ise görüşülmediğini belirterek, bu konuyu merak edenlere seslenerek, "Herkesi rahatlatayım, bugün Gümrük Birliği konusu hiç açılmadı" dedi.

Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Yuriy Uşakov gazetecilere yaptığı açıklamada iki ülkenin Devlet Başkanı'nın Kiev'in AB'ile arasındaki entegrasyon konusunu da konuşmadıklarını belirtti. Putin, Ukrayna'ya yapacakları yardım ile ilgili olarak ise şunları söyledi: "Bütün dünyadaki ekonomik krizden Ukrayna'da etkilendi. Ukrayna ekonomisindeki sorunları göz önüne alarak Rusya hükümeti Ukrayna bütçesine 15 milyar dolar değerinde destek vermeye karar verdi." (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Türkiye birinciliği yine kaptırmadı!

SONRAKİ HABER

İşten atılan işçiler için destek eylemi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa