18 Aralık 2013 06:00

Erkmen'den son sergi

Bu yıl yitirdiğimiz Sanatçı Erkmen Senan son sergisini karşı Sanat ve Versus galerinde açtı. Erkmen’in çalışmalarını iki galeride sergileyen dostları sergiye “Son Sergi” adını verdiler.05 Aralık’ta yoğun ilgi ile açılan sergi, 04 Ocak tarihine kadar Karşı Sanat ve yeni açılan galeri Versus’ta izleyicilerini bekliyor.

Erkmen\'den son sergi
Paylaş

Özcan YAMAN
İstanbul


Bu yıl yitirdiğimiz Sanatçı Erkmen Senan son sergisini karşı Sanat ve Versus Galerisinde açtı. Erkmen’in çalışmalarını iki galeride sergileyen dostları sergiye “Son Sergi” adını verdiler.
05 Aralık’ta yoğun ilgi ile açılan sergi, 04 Ocak tarihine kadar Karşı Sanat ve yeni açılan galeri Versus’ta izleyicilerini bekliyor.

Genellikle karma sergilere katılan Erkmen az sayıda kişisel sergi açmasına rağmen sanat yaşamına büyük bir üretim bırakmış. Erkmen Senan  sürekli hayatı  sorgulamış, doğru bildiğini yapmış ve her zaman çevresine umut vermiş bir sanatçıydı. En son geçen yıl Bodrum Gümüşlük Akademisinde eserleri kollektif bir çalışma içinde sergilenmişti. Resimlerinde, kolajlarında hep gündelik hayatın izleri vardır. Çevre, doğa, tarih ve de arkeoloji ile toplumun dahası insanlığın izlerini sürüyordu. Bunları çalışmalarına yansıtıyordu. Aynı zamanda yaşanan katliamlar, trajediler onun eserlerinde dile gelmiş. Son sergisini gezerken fark ettim ki hep acelesi varmış hissini veriyor. Kısacık yaşamına (1958-2013) bir dolu dünyayı sığdırmış. Tanıdığım kadarıyla; Kendine özgü, muhalif ve hayat aktivisti bir dosttu.

Neoliberal politikalar ve onun yansımalarını da  kendine özgü yazardı, çizerdi.

2009 yılında yolladığı mailinde imza olarak üstte “ERK” altında “men” olarak kullanırdı. paylaşmak istiyorum:

“30 12 2009,

Memleketin “ÖZ” ünü “AL”dı gerçekten,
çünkü o 12 Eylül ürünü neoliberal vahşi kapitalizmin ve
evrenin başekonomisti ÖZAL’dı.
Şimdi faydacı, 12 Eylülcü muhafazacı zevat
birbirlerine “ÖZ-AL” ödülleri veriyorlar...
---
ERK
men”
Sergiye ilişkin basın bülteninden devam edelim...

‘SON SERGİ” Sanatçının aramızdan ayrılışının ardından gerçekleştirilen ilk sergi olma niteliğini taşıyor.

Kendisini “Tarihsel Coğrafya ve Anadolu Arkeolojisiyle” ilgili bir ressam ve “Eski Çağ Araştırmacısı” olarak tanımlayan Erkmen Senan’ın farklı dönemlerine ait yapıtlarından oluşan bu seçkide sanatçının desenlerinden yağlıboyalarına, akrilik çalışmalarından PVC ve mineral sıva gibi çeşitli malzemeler üzerine uygulamalarına dek çeşitli örneklere yer veriliyor. Erkmen Senan, Anadolu Uygarlıkları ile ilgili sadece okuyarak değil gezerek de sonuçlara varan bir ressamdı. Sanatçı, geçmişe saplanıp kalmayarak günümüzle bağlantı kurduğu işlerinde toplumsal ve siyasal yaşama, arkeolojik değerlerin yok edilişine, kültürel yabancılaşmaya dikkat çeken kendine has bir içerik ve görsel dil oluşturdu.

Ören yerleri, definecilik, çevre, hayvanlar, doğa tahribatı, kazı emekçileri, arkeologlar ve bürokratik duyarsızlık Erkmen Senan’ın yapıtlarında yer bulurken; resimleri izleyenleri insanlığın ortak değerlerini sorgulamayla başbaşa bırakıyor....’

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

BDP\'li vekillerin serbest bırakılmaması protesto edildi

SONRAKİ HABER

Irkçı saldırıya uğrayan Kürt öğrenciler okulu bıraktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa