17 Aralık 2013 19:05

Yolsuzluk operasyonu dış basında...

Türkiye’de büyük yankı yaratan yolsuzluk operasyonu, yurt dışında da dikkat çekti. Haberlerde, bakan çocuklarının gözaltına alınması ve AKP-Cemaat çatışmasının operasyonla ilişkisi öne çıkan unsurlar oldu.

Yolsuzluk operasyonu dış basında...
Paylaş

Türkiye’de büyük yankı yaratan yolsuzluk operasyonu, yurt dışında da dikkat çekti. BBC, “Türk polisi, kamu ihalelelerinde rüşvet iddialarına ilişkin operasyon kapsamında üç bakanın oğullarını göz altına aldı” dedi. BBC, İçişleri, Ekonomi ile Çevre ve Şehirçilik Bakanlarının çocuklarının gözaltına alındığı haberlerine dikkat çekerken polisin İstanbul’da düzenlediği şafak baskınlarında ise en az 18 kişiyi gözaltına aldığını kaydetti. Halkbank’ın Ankara’daki genel müdürlüğünün arandığı, üst düzey bir Halkbank yetkilisi ile bazı önde gelen işadamlarının gözaltına alındığını da anlatan BBC, bu gelişmeler üzerine Halkbank hisselerinin düştüğünü belirtti.

WSJ: TÜRKİYE’DEKİ OPERASYON ŞOK DALGALARINI YARATTI

ABD’nin çok satan gazetesi Wall Street Journal, “Türk polisi, Rüşvet İddiaları Soruşturmasında Yüksek Profilli Kişileri Gözaltına Alıyor” başlıklı haberinde operasyon için “kritik seçimler öncesi Türkiye’nin siyaset sisteminde şok dalgalarını yarattı” değerlendirmesinde bulundu.
Operasyonun duyurulması üzerine borsanın düştüğünü, liranın değer kaybettiğine dikkat çeken gazete, yorumcuların, hemen gözaltıları, Başbakan Erdoğan’ın ve Fetullah Gülen’in destekçileri arasındaki “artan muharebe”ye bağladıklarını kaydetti.
“Son bir ay Erdoğan, Gülen grubunun gücünü azaltmaya yönelik bir yıllık çabayı hızlandırdı” savını dile getiren gazete, Gülen destekçilerinin “polis ve yargıdaki kilit yerlerini kontrol ettikleri” savlarına dikkat çekti.
Bir analistin “Bu daha çok siyasi istikrarsızlığına neden olacak, Türkiye üzerinde belirsizlik dalgaları ve kalın bir sis yayılıyor” görüşünü aktardıktan sonra şunları yazdı:
“AKP, rahatça ülkenin en popüler siyasi parti olmayı sürdürüyor ancak iç çatlakları son aylarda artan biçimde kamuoyuna yansıdı bu da toplumun hükümet karşıtı kısımlarını cesaretlendirdi. Yaz aylarındaki hükümet karşıtı gösteriler, milyonlarca çekerek o zamana kadar Erdoğan’a en önemli meydan okuması oluşturdu. Ancak bölünmüş muhalefeti güçlendirmedi, hükümetin popülaritesini de azaltmadı.”

FT: İKTİDAR İLE GÜLEN HAREKETİ ARASINDAKİ ÇATIŞMA, GÖZLEMCİLERİ ŞAŞIRTTI

Operasyon kapsamında önde gelen işadamlarının sorgulandığına dikkat çeken Financial Times, “Yapı projeleri Türkiye’de hem siyasi hem de iş faaliyetinin odağında” diye yazdı. Gazete, haberinde iktidar partisi ile Gülen hareketi arasındaki “çatışmanın dış gözlemcileri şaşırttığını” da kaydetti.
Ekonomi gazetesi Financial Times, operasyon sırasında önde gelen işdamları ve bakanların oğullarının da gözaltına alındığını vurguladığı haberinde operasyonun yerli yorumcularca Erdoğan hükümeti ile Gülen hareketi arasındaki “çatlağa” bağlandığını anlattı.
“Yapı projeleri Türkiye’de hem siyasi hem de iş aktivitesinin odağında” diyen gazete, şunları da yazdı:
“Soruşturmanın arka perdesinde kökleri İslam’da olan AK Partisi ile, eleştirenlerin ve bazı AK Partililerinin bile başta polis, yargı ve savcılıklar gibi Türkiye’nin kurumlarına sızdığını söyledikleri Fethullah Gülen hareketi arasındaki keskin biçimde artan gerilimi var.”
FT, operasyonu yürütenlerin arasında Gülencilerin büyük destek verdikleri Ergenekon soruşturmasının başlıca savcısı olarak nitelediği Zekeriya ÖzGün bulunduğu haberlerine dikkat çekerek iktidar partisi ile Gülen hareketi arasındaki “Çatışmanın dış gözlemcileri şaşırttığını” da kaydetti. (ANKA)

ÖNCEKİ HABER

KESK’in 19 aralık grevi haklıdır, destekliyoruz...

SONRAKİ HABER

Uganda'daki sel ve heyelanlarda ölü sayısı 36'ya yükseldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa