Güney Sudan’da gerginlik sürüyor

Güney Sudan’da gerginlik sürüyor

Güney Sudan’ın başkenti Juba’da bu sabah da çatışma sesleri duyuldu. Dün, Devlet Başkanı Salva Kiir, Temmuz ayında azlettiği yardımcısı Riek Machar’ın kendisine karşı bir darbe girişiminde bulunduğunu açıklamıştı.

Güney Sudan’ın başkenti Juba’da bu sabah da çatışma sesleri duyuldu.

Dün, Devlet Başkanı Salva Kiir, Temmuz ayında azlettiği yardımcısı Riek Machar’ın kendisine karşı bir darbe girişiminde bulunduğunu açıklamıştı. Durumun kontrol altında olduğu açıklanırken Juba’da sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

Başkentte çatışmaların bu sabah da devam ettiği belirtildi. Sokaklarda askeri araçların dışında kimse gözükmezken kent merkezine birkaç kilometre uzaklıkta olan kışlalardan silah seslerinin geldiği belirtildi.

Kiir, dün yaptığı açıklamada Riek Machar taraftarı askerlerin Pazar gecesi Juba Üniversitesi yakınındaki askeri kışlaya saldırdığını ancak saldırganların püskürtüldüğünü açıklamıştı.
Olay sonrası bazı siyasilerin gözaltına alındığı ancak Riek Machar’ın gözaltına alınıp alınmadığının bilinmediği ifade edildi.

Birleşmiş Milletler'in Güney Sudan Özel Temsilcisi Toby Lanzer, 13 bin sivilin Birleşmiş Milletler'e başvurarak sığınma talep ettiğini aktardı.

2011 yılında bağımsızlığını kazanarak Sudan’dan ayrılan dünyanın en genç devleti Güney Sudan’da, geçmiş dönemden kalma silahlı gruplar faaliyetini devam ettiriyor. Kabilelerin de etkili olduğu siyasi arenada halihazırdaki başkan Salva Kiir, en güçlü kabile olarak gösterilen Dinka’lara, Riek Machar ise Nuer’lere bağlı. Darbe girişiminin Nuer kabilesinden olan askerler tarafından gerçekleştirildiği ifade ediliyor.

Temmuz ayında Kiir tarafından görevden alınan Machar, 2015 yılındaki seçimlerde başkan adayı olacağını açıklamıştı. Machar, “Tek adam iktidarı kabul edilemezdir” ifadesini kullanmıştı.

Güney Sudan’ın bağımsızlığını kazandığı süreçte Sudan Halkının Kurtuluş Hareketi Partisi’nde Salva Kiir ve Riek Machar en önemli figürler olarak göze çarpıyordu. Son gelişmeler ülke yönetimi ve iktidar partisi içerisindeki bir güç savaşı olarak da yorumlanıyor. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net