17 Aralık 2013 06:56

İnsan hakları filmleri bu festivalde izlenecek

5. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali İstanbul’da beş ayrı salonda yapılan gösterim ve etkinliklerle başladı.

İnsan hakları filmleri bu festivalde izlenecek

Fotoğraf: Emrah Yorulmaz/AA

Paylaş

5. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali İstanbul’da beş ayrı salonda yapılan gösterim ve etkinliklerle başladı. Documentarist ve ASK (Avrasya Sanat Kolektifi) önderliğinde organize edilen festival, 18 Aralık’a kadar devam edecek. Emel Çelebi ve Necati Sönmez’in yönetmenliğini yaptığı organizasyon farklı atölyeler, film gösterileri,  söyleşiler ve toplantılar içeriyor.
Temelde insan haklarını odak alan festivalde, hiyerarşik güç ilişkileriyle karakterize olan  toplumsal sistemde azınlıklar, kadınlar, göçmenler, mahkumlar ve hayvanlar gibi dezavantajlı grupların sorunlarına değiniliyor. Ana akım medyanın ve sistemin sözcülüğünü yapan kurumların görmezden geldiği, bilinçli ya da bilinçsiz bir biçimde sistemin dışına itmeye çalıştığı bu dezavantajlı grupların var olma ve kendini ifade etme çabalarına ışık tutuluyor. Gölgesini satamadığı ağacı kesmeye, sesini kısamadığı öğrenciyi ezmeye, farklılığını sindiremediği azınlığı yok etmeye çalışan egemen düzenin hegemonya süreci ve bu sürecin ezilenler üzerindeki yıpratıcı etkisi analiz ediliyor.

Bu analiz, “Direniş Hakkı”, “Gezi Kısaları”, “Evimiz Neresi? Göç Hikayeleri”, “Kadın Hakları”, “Çevre Hakkı”, “Dünyanın Efendisi Değiliz”, “Fatih Pınar Kısaları”, “Remapping Europe ‘Göç Hikayeleri’”, “Bir Klasik: ‘Acı ve Merhamet”, “Tuncel Kurtiz Anısına: ‘E5- Ölüm Yolu’” başlıklarında toparlanarak katılımcılara sunuluyor. Bu kapsamda oluşturulan festival programı Salt Beyoğlu, Aynalı Geçit, Dutch Chapel, Tütün Deposu ve Cezayir salonlarındaki gösterim ve etkinliklerle devam ediyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Kral öldü, yaşasın yeni kral

SONRAKİ HABER

İşten atılan işçiler için destek eylemi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa