06 Haziran 2011 10:07

Yunanistan’da yüz binler sokaklara döküldü

Yunanistan’da hükümet, AB ve IMF'nin halkı, işçi ve emekçileri açlık ve işsizlikle karşı karşıya bırakacak politikalarına karşı bir haftayı aşkın süreden beri başkent Atina ve birçok şehirde sokaklara çıkan halk hükümet ve sermaye çevrelerinde panik yarattı.Pazar günü akşam saatlerind

Yunanistan’da yüz binler sokaklara döküldü

Paylaş
Seyit Aldoğan

Pazar günü akşam saatlerinde başkent Atina’da meclisin bulunduğu Sintagma meydanında 200 bin kişinin katıldığı büyük ve canlı bir gösteri yapıldı. İşçilerin, emekçilerin, gençlerin, işsiz ve emeklilerin kısacası ezilen tüm toplumsal kesimlerden halkın katıldığı büyük gösteride, IMF, AB ve hükümet üçlüsünün uygulamaya koydukları ekonomik politikaların artık kaldırılamaz  ve kabul edilemez bir noktaya geldiği vurgulanarak, hükümet istifa etmedikçe, IMF ve AB kararları yürürlükten kaldırılmadıkça gösterilerin süreceği vurgulandı. AB, IMF ve hükümet karşıtı sloganların atıldığı ve birçok talebi dile getiren pankart ve dövizlerin taşındığı mitingde bir de kitlesel olarak oylanan ve miting kararı olarak çıkan bir metin kabul edildi.

Metinde kısaca, “borçlar bizim değil ve ödemiyoruz, bu sistem yoksulları daha yoksul zenginleri daha zengin yapan bir sistemdir ve kabul edemeyeceğimiz kararlar almaktadır, dolayısıyla yıkılmalıdır. Devamlı işsizlik korkusuyla değil onurumuzla çalışmak ve yaşamak istiyoruz. Kamuya ait zenginlikleri soyanlar, çalıp çırpanlar cezalandırılmalıdır. Parasız eğitim ve sağlık herkesin hakkıdır. Bu nedenle  saldırı paketlerinin meclisten geçirilmesine izin verilmemelidir” gibi talepler ön plana çıkarıldı.

VEKİLLER DE RAHATSIZ

Hükümet ise yayınladığı bildiriyle basını suçladı ve basında çıkan  “sömürge” ve  “bazı bakanlıkların IMF ve AB heyetlerinin kontrolüne verileceği” haberlerinin doğru olmadığını ve kamuoyunu yanıltmaya ve yönlendirmeye yönelik olduğunu iddia etti. Diğer yandan, iktidar partisine bağlı 16 milletvekili başbakana gönderdikleri bir bildiride AB ve IMF ile yeniden pazarlık masasına oturmak gerektiğini ve alınan kararların  yeniden gözden geçirilmesini istediklerini dile getirdiler. Ayrıca çok sayıda milletvekilinin kendi seçim çevrelerine gidemedikleri, hatta sokağa çıkamadıkları yönünde hükümete rahatsızlıklarını dile getirdikleri belirtiliyor.

GENEL GREV

Ayrıca Yunanistan İşçi Sendikaları Konfederasyonu 20 Haziran olarak belirlenen genel grev kararını 15 Hazirana aldı. Sintagma meydanında göstericiler karar alma, hukuk, sağlık, basın, temizlik gibi konularda komiteler kurmuş bulunuyor. Her akşam tüm göstericilerle toplantı yapılıyor ve kararlar halka sunularak onaylanıyor. (Atina/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Portekiz’de ‘sıcak yaz’ hazırlığı

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa