06 Haziran 2011 09:57

NATO, Ortadoğu’yu İzmir’den vuracak

Libya’ya yönelik hava saldırısıyla bir kez daha gündeme gelen İzmir’deki NATO üssü, yeni bir statüye kavuşuyor.Milliyet gazetesinin haberine göre NATO, yeni yapılanmada İzmir’deki komutanlığı koruma kararı aldı. Nihai hali 8-9 Haziran’da Brüksel’de yapılacak NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nda belirgin

NATO, Ortadoğu’yu İzmir’den vuracak

Paylaş

Milliyet gazetesinin haberine göre NATO, yeni yapılanmada İzmir’deki komutanlığı koruma kararı aldı. Nihai hali 8-9 Haziran’da Brüksel’de yapılacak NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nda belirginleşecek olan yeni komuta yapısı kapsamında İzmir’e yeni bir görev verilecek. Başından bu yana Hava Unsur Komutanlığı olarak görev yapan İzmir, bundan sonra Kara Unsur Komutanlığı olarak görev yapacak.

NATO komutanlığının korunacak olmasının Türkiye’nin İttifak içindeki siyasi, operasyonel ve taktik alandaki ağırlığını göstermesi açısından önem taşıyor. Bu süslü sözlerle anlatılan yeni görev, Ortadoğu’da devam eden ve muhtemel işgallerde ana üssün İzmir olacağı anlamına geliyor.

İzmir’e verilen yeni görevde Yunanistan unsuru da etkili oldu. Yeni yapılanmada Larissa’da bulunan Kombine Hava Operasyonları Merkezi’nin kapatılmasıyla Yunanistan’da üst düzey bir NATO yapılanması kalmayacak. İzmir’e kara komutanlığı verilmesiyle Ege’deki sorunları NATO aracılığıyla çözme çabası içinde olan, bu nedenle de hava ve deniz unsurları konusunda üst düzey bir hassasiyet gösteren Atina’nın olası itirazlarının da önüne geçilmiş oldu.

Yunanistan şu ana kadar yeni yapılanma konusunda belirgin bir itirazda bulunmazken Lizbon’daki komutanlığın kapatılmasının gündemde olması Portekiz’de sıkıntı yarattı. İspanya kaynaklı bazı sıkıntılar yaşandığı da biliniyor. NATO kaynakları bu iki ülke kaynaklı sıkıntıların mevcut yapılanma paketi üzerinde büyük etki yaratmasını beklemiyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

15 kişilik insan hakları heyeti Hopa’da

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa