16 Aralık 2013 11:00

Belediye işçileri sözleşmeyi yetersiz buldu

Mersin Büyükşehir Belediyesine bağlı İmar AŞ ile Oriont şirketi arasında devam eden ve Yüksek hakem kurulunda olan toplu iş sözleşmesi sonuçlandı.

Belediye işçileri sözleşmeyi yetersiz buldu

Paylaş

Erdoğan ALAYUMAT
Özkan ZÜLFİKAR
Mersin

Mersin Büyükşehir Belediyesine bağlı İmar AŞ ile Oriont şirketi arasında devam eden ve Yüksek hakem kurulunda olan toplu iş sözleşmesi sonuçlandı.

Genel-İş Mersin şube yönetimi, Mersin Makine İkmal Müdürlüğü bahçesinde işçilere sözleşme görüşmeleri hakkında bilgi verdi. Toplantıda söz alan işçiler, kazanımlardan memnun olsalar da sendikaya ve belediye yönetimine tepki gösterdi. Ücretlerinde herhangi bir değişikliğin olmadığını söyleyen Umut Yıldız, hem sendikanın hem de belediyenin TİS sürecinde etkili olmadığını dile getirdi. Yıldız, “Kazanımlar elde ettik ama maaşlarda bir değişiklik yok. Kazanım da elde ettik tabii ki ama önemli olan bundan sonra kazanımlara sahip çıkmak” diye konuştu. İmar İnşaatın kafe bölümünde çalışan Oya Özdemir de, taslağı beğenmediğini, esas olarak tüm işçilerin karar aşamasında yer alması gerektiğini dile getirdi. Özdemir, sendikalı olmanın önemini bildiklerini bundan sonraki sözleşmelerde daha iyi sözleşme imzalayacaklarını söyledi. 6 yıldır İmar AŞ’de çalışan Songül Ayık ise, bu kazanımların ardından umudunun arttığını belirtti. Pazar günleri bile çalıştıklarını söyleyen Ayık, “Pazar günleri çalışsak bile mesai alabileceğiz. Yine 8 saatten fazla çalışmayacağız” dedi. Abdullah Kar daha önce herhangi bir haklarının olmadığını dile getirerek “Umarım yapılan bu toplusözleşmeyle haklarımızı alırız” dedi. Kafe çalışanlarının baş temsilcisi Yaşar Öz, “Yıllarca sendikadan habersiz çalıştık. Bizim için yani çalışanlar için büyük bir kayıptı. İşveren için ise büyük bir kazanımdı. Tatmin edecek bir maaş artışı olmasa da bir kazanım elde etmek bundan sonraki mücadele için oldukça önemli” dedi.

‘ENGELLERE RAĞMEN


Önlerine belli hedefler koyduklarını belirten Genel-İş Şube Başkanı Kemal Göksoy,  “Birçok engel ve tehditle karşılaştık. Buna rağmen işçilerden aldığımız güçle birçok kazanım elde ettikİşçilerin kararlılığı ve mücadelesiyle bu kazanımları elde ettik. Bu kazanımlarımızı kimse küçümsemesin” diye konuştu.

Ücret, yıllık izin ve  haftalık izinler başta olmak üzere ve  tazminatlar için yaptıkları çalışmaların sonuç verdiğini kaydeden Mersin Genel-İş Şube Sekreteri Sami Deniz de,  işçilerin tiyatro, sinema gibi etkinliklerden senede iki defa ücretsiz olarak faydalanma hakkı elde ettiğini belirtti. Deniz, işçilerin sorun yaşamaları halinde gerekli yardımı yapacaklarının söyledi. 

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Dünyaya Silikon Vadisi’nden bakmak

SONRAKİ HABER

İngiltere'de Brexit istifası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa