Yurt eylemine kınama cezası

Yurt eylemine kınama cezası

Ege Üniversitesi içerisinde yer alan KYK’ye bağlı yurtlarda 6 kadın öğrenciye kınama cezası verdi.

Ege Üniversitesi içerisinde yer alan KYK’ye bağlı yurtlarda 6 kadın öğrenciye kınama cezası verdi.

Ege Üniversitesi içerisinde yer alan Ege ve Zübeyde Hanım Yurtlarında kalan kadın öğrenciler eğitim öğretim yılının başında dönüşümlere tepkilerini dile getirmiş, yurt koşullarının düzeltilmesi için eylemler yapmış ve yurt içerisinde yüzlerce imza toplamıştı.

Eylemlerden rahatsız olan yurt müdürlükleri ‘eylemlerin tekrarlanmaması’ için öğrencilerin oluşturduğu yurt komitesinde yer alan 6 kadın öğrenciye ‘yurdun düzenini bozmaktan’ soruşturma açtı. Geçtiğimiz günlerde açtıkları soruşturmayı sonuçlandıran yurt müdürlükleri tarafından 6 kadın öğrenciye kınama cezası verildi.

AYRILANA DA CEZA

Kınama cezası verilen öğrenciler arasında ‘Yurttan ayrılın yoksa bursunuz kesilir’ tehdidi ile yurttan çıkmak zorunda kalan 2 kadın öğrenci de bulunuyor. Yurt müdürlükleri öğrencilere yasal olarak verilmesi gereken ceza tebligatlarını da vermeyerek öğrencilerin ailelerine gönderdi. Yurt müdürlüklerinden öğrencilere verilen bilgiye göre cezaların ‘genel ahlaka aykırı’ davranmaktan verildiği söylenmiş.

Ayrıca, yurt eylemlerine katılan ve destek veren 28 öğrenciye de yurt müdürlüğünün şikayeti üzerine geçtiğimiz günlerde ceza soruşturması başlatılmıştı. (İzmir/EVRENSEL)
 

www.evrensel.net