15 Aralık 2013 06:00

Van Valiliği 'karanlık'ta ısrarlı

Van Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 4 aydır konteyner kentlerde elektriksiz yaşayan depremzedelerin elektrik aboneliğini yapmak için başvurduğu Vangölü Elektrik Dağıtım AŞ’den (VEDAŞ) “Valilik elektrik bağlanmasın dedi” cevabını aldı.

Paylaş

Umut Yeğin

Van Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 4 aydır konteyner kentlerde elektriksiz yaşayan depremzedelerin elektrik aboneliğini yapmak için başvurduğu Vangölü Elektrik Dağıtım AŞ’den (VEDAŞ) “Valilik elektrik bağlanmasın dedi” cevabını aldı.

Van’da depremden sonra yerleştirildikleri konteynerlerden çıkarılmak istenen ve yaklaşık 4 aydır elektriksiz yaşam mücadelesi veren depremzedeler, Van Büyükşehir Belediyesinin masrafları karşılayarak, konteynerlere yeniden elektrik bağlanması için yaptığı girişimlerin de Valilik tarafından engellendiğini söyledi. Konteynerleri kaplayan kar ve soğuk hava nedeniyle zor günler yaşayan depremzedeler, “Çocuklarımız soğuktan kalem bile tutamıyor, artık dayanacak gücümüz kalmadı” dedi.

‘VALİ VEDAŞ’A DA MÜDAHALE EDİYOR’

Gazetemize konuşan Anadolu Konteyner Kent Sözcüsü Ali Ahi, Belediye Başkanı Bekir Kaya’nın VEDAŞ yetkilileri ile görüştüğünü, konteynerlere elektrik aboneliği yapılması yönünde anlaşıldığını ancak Valiliğin VEDAŞ’a ‘abonelik yapılmayacak’ şeklinde baskı yaptığını bu nedenle de elektrik aboneliği yapılamadığını dile getirdi. Ahi, “VEDAŞ özel bir şirket olmasına rağmen Van Valisi oraya bile müdahale ediyor” dedi.

‘BİR KİŞİ ÖLÜRSE HESABINI KİM VERECEK’

Doğan Deniz isimli depremzede de konteyner kentte soğuğa karşı mücadele ettiklerini belirterek, “Burada kalp hastası olan var, kalbi pille çalışan var, kanser hastası var. En acil ihtiyacımız elektriklerin bağlanması ve ısınma sorunumuzun çözülmesi” dedi. Van Büyükşehir Belediyesi tarafından dağıtılan tüplü katalitik sobalarla ısınmaya çalıştıklarını söyleyen Deniz, “Burada birimizin soğuk nedeniyle hayatını kaybetmesinin hesabını Vali mi verecek, Başbakan mı” diye sordu.

‘ARTIK DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI’

“Biz hakkımız olan kalıcı konutları istiyoruz” diyen Hatice Ahi ise hava sıcaklığının geceleri eksi 15 dereceye kadar düştüğünü belirterek, 8 yaşındaki çocuğunun soğuk nedeniyle sağlık sorunları yaşadığını söylüyor ve ekliyor; “Artık dayanacak gücümüz kalmadı.”

‘TEK TALEBİMİZ KALICI KONUT’

Halime Turgut da Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya’nın konteynerlere elektrik verilmesi için girişimlerde bulunduğunu belirterek, “Çocuklarımız hastalanmaya başladı. Bir an önce bizlere kalıcı konut verilsin” dedi. Çocuklarının soğuktan kalem bile tutamadıklarını söyleyen Abdurrahman Altıntaş ise “Perişan olduk. Bizim tek isteğimiz kalıcı konuttur” dedi. Van Valisi Aydın Nezih Doğan’ın her gün konteyner kent önünde geçtiğini söyleyen İbrahim Şahbaz ise “Vali buradan gelip geçiyor ama bizleri görmüyor” dedi.


BU İNSANLAR ‘EŞİTLİK’ İLKESİ NEDENİYLE Mİ KARANLIKTA VE SOĞUKTA YAŞIYOR?

Konteyner kentlerde yaşayanların mağduriyetine ilişkin gazete, televizyonlar ve sosyal medyada çıkan haber ve yorumlar Van Valiliğini rahatsız etti. Konuya ilişkin internet sitesinden bir açıklama yapan Van Valiliği, depremzedelere ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığını ve ‘kara propaganda’ yapıldığını öne sürdü. Valilik depremzedelerin taleplerinin karşılanmamasını ise şu ilginç sözlerle gerekçelendirdi: “Konteyner kentte yaşamaktan kaynaklanan bir üstün hak olmaması nedeniyle konut talebi karşılanabilir değildir.”
“Yapılan çalışmada 156 ailenin kira desteği alabileceği anlaşılmıştır. Bu çerçevede vatandaşlarımız bilgilendirilmiş, şu ana kadar 75 aile kira yardımı desteğinden yararlanmaya başlamıştır. Halen konteynerleri kullanan vatandaşlarımızdan kira desteğinden yararlanabilecek ekonomik durumda olanlar olduğu gibi, aylık gelirleri ya da mal varlıkları itibarıyla yukarıda ifade edilen sınırdan daha çok geliri olanlar da bulunmaktadır” ifadelerine yer verilen Valilik açıklamasında, konteyner kentte yaşayanların bazılarının geri ödemesiz, bazılarının da uygun şartlarda ödemek koşuluyla kalıcı konut talep ettiği ifade edildi. Açıklamanın devamında “Yürümekte olan hukuk düzenimiz itibarıyla, konteyner kentte yaşamaktan kaynaklanan bir üstün hakkın varlığını kabul etmek mümkün değildir. Dolayısıyla buna bağlı olarak ifade edilen konut talebi karşılanabilir değildir” denildi.


BDP’DEN ÇELİK’E SERT CEVAP

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in katıldığı bir televizyon programında 2009 yerel seçimlerinde, DTP’nin Van Belediyesini ‘tehdit ve baskıyla’ kazandığını söylemesine BDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken’den yanıt geldi. Demokratik Toplum Partisinin, 2009’da halkın desteğiyle büyük başarı kazandığını söyleyen Baluken, seçimlerin hemen ardından partilerine yönelik başlatılan operasyonları ve DTP’nin kapatlmasını hatırlattı. Baluken, “Çelik 2011 seçimlerinde baskı ve tehdit yüzünden mi yoksa kaybetmeyi göze alamadığı için mi Van yerine Antep’ten aday oldu” diye sordu. (HABER MERKEZİ)


‘MİSAFİRHANELER NEDEN AÇILMIYOR?’

Sendika, siyasi parti ve kurumların oluşturduğu Van Koordinasyon Kurulu Feqiye Teyran Parkı’nda bir araya gelerek depremzedelerin sorunlarının çözüm istedi. Burada konuşan BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, depremzedelerin taleplerini Van Valiliğine ilettiklerini ancak olumlu yanıt alamadıkların belirterek, “Van Belediyesi ile görüşerek konteynerlere elektrik bağlamalarını istedik. Belediyemizin VEDAŞ’a yapmış olduğu başvuru 6 gündür Van Valiliği tarafından engelleniyor” dedi. Üçer ağır kış koşullarına dikkat çekerek, “Van’da bulunan devlet kurumlarının misafirhaneleri neden depremzedelerin hizmetine açılmıyor” diye sordu.

Sosyal medya üzerinden başlatılan yardım kampanyalarına da değinen Üçer, belediye tarafından acil ihtiyaçların karşılandığını belirterek, “Van halkı adına teşekkür ediyoruz ama lütfen yardım kampanyalarını durdurun. Kampanyalar ya devlet ya da bazı kişiler tarafından istismar ediliyor. Tüm yardımların Van Koordinasyon Kurulu ile eş güdümlü yapılmasını rica ediyoruz” dedi. (Van/EVRENSEL)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Özelleştirmeyi durduracağız!

SONRAKİ HABER

Fransa’da grev 3. gününde: Ulaşım hatları durdu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa