15 Aralık 2013 06:00

GDO’lu yeme ‘ihtiyatlı’ yasak!

Danıştay, hayvan yemlerinde kullanılan GDO’lu iki mısır çeşidinin kullanılmasını “İhtiyatlılık” gereği yasakladı.

GDO’lu yeme ‘ihtiyatlı’ yasak!

Paylaş

Tamer Arda Erşin

Danıştay, hayvan yemlerinde kullanılan GDO’lu iki mısır çeşidinin kullanılmasını “İhtiyatlılık” gereği yasakladı. Ürünlerin halk sağlığına yönelik bilimsel belirsizlik taşıması kararda etkili oldu. Kararın hayvan yemlerinde kullanılan diğer GDO’lu 14 mısır ve 3 soya çeşidine de örnek olması bekleniyor. Danıştay, Biogüvenlik Kurulunun GDO ve Hükümlerine Dair Uygulama Talimatı 16 ve 18. maddelerinin yürütmesini durdurdu. Maddelerde yer alan ve hayvan yemlerinde kullanılan MON88017xMON810 ve MON810 mısır çeşitlerinin kullanım iznini yasakladı.

‘İTHALATI HUKUKA AYKIRI’

Danıştay karara gerekçe olarak, söz konusu GDO’lu iki mısır çeşidinin, insan sağlığına etkileri konusunda bilimsel bir uzlaşma olmamasını gösterdi. Uluslararası anlaşmalara atıfta bulunulan kararda, devletin ön tedbircilik ilkesine dikkat çekildi. Ayrıca ürünlerin toplatılması gerektiği de kararda ifade edildi.
GDO’lu ürünlerdeki insana ve çevreye olan etkileri konusunda sakıncalarına değinilen kararda Danıştay, bu ürünlerin zararı hakkındaki bilimsel çalışmaların göz ardı edilemeyeceğinin altını çizdi. Ayrıca Danıştay, söz konusu mısır çeşitlerinin ithalatı ve piyasaya sürülmesinin hukuka aykırı olduğuna karar verdi.

KARAR ÖRNEK TEŞKİL EDİYOR

Danıştay kararını basın toplantısında değerlendiren  Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Turhan Tuncer, kararın diğer GDO’lu mısır ve soya çeşitleri için örnek teşkil ettiğini anlattı. Türkiye’de mısırın hayvancılık sektöründe yüzde 75 oranında kullanıldığını söyleyen Tuncer, “Biogüvenlik Kurulu izinleri devam eden diğer 14 mısır ve 3 soya çeşidinin ithalatını ve piyasaya sürülmesini yasaklamalıdır” dedi.

‘GDO’LU ÜRÜNLER PİYASADAN ÇEKİLMELİ’

Devletin ihtiyatlılık ilkesi gereği vatandaşları tüm risklere karşı koruması gerektiğini açıklayan GDO’ya Hayır Platformu avukatı Emre Altınok ise güvenli olmayan bu ürünlerin yasal ithal edilemeyeceğini söyledi. Danıştay kararına dikkat çeken Altınok, diğer GDO’lu yemlerin de piyasadan çekilmesi ve ithalatının durdurulmasını istedi. Devletin bu konuda yetkili olduğunu ifade eden Altınok, toplatılma kararı verilmeyen GDO’lu yemler hakkında da dava açacaklarını duyurdu. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Mücadeleci sendikacılığa vurgu yapıldı

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa