14 Aralık 2013 15:57

Sanatçılar Van için üşüdü

Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen sanatçılar, Van'daki depremzedelerin durumuna dikkat çekmek için yarı çıplak halde türkü söylediler. Sanatçılar adına konuşan Ferhat Tunç, 'Van halkını açlık ve soğukla terbiye etmenize izin vermeyeceğiz' dedi.

Sanatçılar Van için üşüdü
Paylaş

Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen sanatçılar, depremzedelerin durumuna dikkat çekmek için yarı çıplak halde türkü söylediler. Sanatçılar adına konuşan Ferhat Tunç barınmanın anayasal bir hak olduğunu belirterek, “Doğayı katlederek, yoksulları mağdur ederek ülkenin her yanında devasa binalar inşa edenlere sesleniyoruz; Vanlı depremzedelere kalıcı konut sağlanması için adım atılmalıdır" dedi.

Van depreminden iki sene geçmesine rağmen şu zamana kadar, başta barınma olmak üzere depremzedelerin hiçbir ihtiyacının karşılanmadığını dikkat çeken Tunç,  dahası konteynırlarda yaşayan depremzedelerden kirasını ödeyemeyenlerin elektriklerinin kesildiğini söyledi.  Depremzedelerin kaldığı çadırlarda 200 yangının çıktığını söyleyen Tunç; “valilik bir kez daha 10 gün önce depremzedelerden bu kış günü konteynırlardan çıkmasını istedi. Maddi sıkıntılar yaşayan ve başka konaklama imkanları olmayan depremzedeler buna uymayınca, elektrik ve suları kesildi. Bunlardan çocuklar hastalandı.” dedi.

Bir depremzede annenin , “akşam olunca çocuklarımızı nefesimizle ısıtıyoruz” sözlerini hatırlatan Tunç, bu sözün hakikatin özeti olduğunu söyledi. Depremzedeler açlık grevine başladıysa, siz sorumluların her lokmasını haram biliyoruz diyen Tunç, “Van halkını açlık ve soğukla terbiye etmenize izin vermeyeceğiz” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

GDO\'lu mısır içeren yem yasaklandı!

SONRAKİ HABER

Türkiye ile Libya'nın Doğu Akdeniz Mutabakatı Meclis'te kabul edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa