14 Aralık 2013 11:49

Çığ altında kalan 2 İranlının cesedine ulaşıldı

Van, Hakkari ve Bitlis'te etkili olan kar yağışı nedeniyle kapalı olan 459 köy ve 214 mezranın yolunun açılması için İl Özel İdaresi karla mücadele ekipleri yoğun bir çalışma yürütüyor. Şemdinli'de çığ altında kalan İranlı 2 Kürt yurttaşın cansız bedenlerine ulaşıldı.

Çığ altında kalan 2 İranlının cesedine ulaşıldı

Paylaş

Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Kayalar (Qatûne) köyüne bağlı Mağara önü (Şikeftan) mezrası Serberan mevkisinde dün çığ düşmesi sonucu kar altında kalan İranlı Kürt yurttaşlar Ziyad Bergahi ve Perwez Dehkan'ı arama çalışmaları sonucunda cesetlere ulaşıldı. Cenazeler Şemdinli'ye doğru yola çıkarıldı.

Bölgede 3 gün boyunca etkili olan kar yağışının durmasıyla birlikte kapalı köy yollarını açmak için karla mücadele ekipleri seferber oldu. Van'da 182, Hakkari'de 57 köy ve 214 mezra, Bitlis'te ise 220 köy yolu kardan kapandı. Van, Hakkari ve Bitlis'te yaklaşık 300 personel, 45 greyder, 15 kar savurma aracı, 40 dozer ve yükleyici ile yolların açılması için çalışmalar yürütülüyor. Ekipler, 1 metreyi aşan kar kalınlığı nedeniyle özellikle yüksek kesimlerde karla mücadeleyi güçlükle sürdürebiliyor.

AÖF ÖĞRENCİLERİNİN ULAŞIM SIKINTISI

Hakkari'de 3 gün boyunca etkinisini sürdüren kar yağışı bugün yerini güneşli havaya bırakırken, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi'nin (AÖF) çeşitli bölümlerinde bugün sınava giren öğrenciler de zor anlar yaşadı. Kar kalanlığının 96 santimetre olduğu Hakkari'de sınava giren yüzlerce öğrenci, Hakkari'deki irtibat bürosu önünde uzun kuyruklar oluşturarak kimlik kartlarını aldı. Daha sonra sınava girecekleri okullara giden öğrenciler, bazı mahalle yollarına araçların girememesi nedeniyle yürüyerek sınava girecekleri okullara gitmek zorunda kaldı. Okullarda polis ekipleri tarafından üst aramasından geçirilen öğrenciler sınav salonlarına alındılar. Anadolu Üniversitesi yetkililerine tepki gösteren öğrenciler, Hakkari merkez ve ilçelerine bağlı tüm köy ve mezra yollarının kapalı olduğunu belirterek," Bizler kimimiz Yüksekova'da, kimimiz Şemdinli ilçesinden geldik. Karda 'yolda kalmayalım' diye dün yola çıktık. Ama gelirken yolda büyük sıkıntılar yaşadık. Yetkililer bu sınavı erteleyebilirlerdi. Ama ne yazik ki bunu yapmadılar. Olan yine öğrencilere oldu. Bizler bir sınav merkezinin de Yüksekova ilçesine alınmasını istiyoruz. Eğer orda da sınavlar yapılsa bu Şemdinli ilçesindeki öğrenciler için de kolaylık olurdu" dedi.

DERİK'TE ÇOK SAYIDA ARAÇ MAHSUR KALDI

Derik-Mazıdağı arasındaki karayolunda yoğun kar yağışından dolayı çok sayıda aracın mahsur kaldığı bildirildi. Yaklaşık 4 gündür yolda kalan sürücülerden Tayip Karagöz, 4 gündür yetkilileri aradıklarını ancak herhangi şekilde harekete geçmediklerini söyleyerek, araçlarının kar içinde bırakarak, 30 kilometrelik yolu yürüyerek kat ettiğini ve ilçeye gittiğini belirtti. Halen aracının kar altında mahsur kaldığını söyleyen Karagöz, diğer sürücülerin de yetkililerin duyarsızlığı karşısında araçlarını bırakarak bölgeden ayrıldığını dile getirdi.

DİYARBAKIR'DA KAR YERİNİ GÜNEŞE BIRAKTI

Yaklaşık 3 gündür aralıklar devam eden kar yağışı bugün yerini güneşli havaya bıraktı. Hayatı olumsuz etkileyen kar yağışının ardından uçak seferlerinin iptal edildiği kentte, seferler yeniden başladı. Son 10 yılın en etkili kışını geçiren Diyarbakır'ın kar yağışının ardından beyaza bürünürken, kent merkezinde de kar temizleme çalışmaları aralıksız bir şekilde devam etti. Kar yağışının ardından elektrik kesintilerinin yoğunlaştığı kentte, kırsal kesimde 800'e yakın köy ve mezranın elektriklerinin kesik olduğu öğrenilirken, kent merkezinde de sık sık elektrik kesintileri yaşanıyor.

CİZRE'DE TRAFİK AÇILDI

Yoğun kar yağışı nedeniyle 3 gün boyunca trafiğe kapanan uluslararası ticaret karayolu olan Nusaybin-Cizre karayolu dün akşam geç saatlerde trafiğe açıldı. Yolda kalan yurttaşların beyanlarına göre 7 bin aracın mahsur kaldığı belirtilirken, resmi makamların yaptığı açıklamada ise 2 bin aracın mahsur kaldığı kaydedildi. Mahsur kalan yolcu ve sürücülere belediye tarafından sıcak yemek dağıtıldı.

BİNGÖL'DE KÖYLERE ULAŞILAMIYOR

Üç boyunca etkili olan kar yağışının yaşandığı Bingöl'de de il ve ilçelere bağlı tüm köy yollarının ulaşıma kapalı olduğu öğrenildi. Valilik tarafından yapılan açıklamada, köy yollarının ulaşıma açılması için bugün itibariyle çalışmalarının başlatıldığı ancak herhangi bir köye ulaşımın henüz sağlanmadığı ifade edildi.

ŞIRNAK'TA YOLDA KALANLARA ULAŞILDI

Şırnak'ta Besta bölgesinde sınır ticareti yapan ve kar yağışı nedeniyle mahsur kalan 24 yurttaş uzun uğraşlar sonucu gece geç saatlerde kurtarıldı. Ölümle yüz yüze kalan yurttaşlar, halkın ve özel idareye bağlı ekiplerin gece geç saatlere kadar süren arama kurtarma çalışmalarıyla mahsur kaldıkları yerden kurtarıldı. Kurtarılan yurttaşlar Balveren beldesine getirilirken, BDP Şırnak İl Örgütü tarafından karşılanan yurttaşlar daha sonra Uludere Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Sağlık kontrolünden geçirilen yurttaşların durumunun iyi olduğu belirtilirken, kontrolün ardından 24 yurttaş Uludere'nin Uzungeçit Beldesi'ne doğru yola çıktı.

SİİRT'TE YOLLAR AÇILIYOR

Siirt ve ilçelerinde ise, geçtiğimiz Çarşamba gününden itibaren başlayan ve etkili olan kar yağışı dün akşam itibari ile etkisini kaybederken, kent genelinde 200 köy yolu ulaşıma kapandı. İl Özel İdaresi'ne bağlı 12 ekibin ise kapalı olan köy yollarını ulaşama açmak amacıyla başlattığı çalışmaların aralıksız devam ettiği öğrenildi. Öte yandan kent merkezinde belediye tarafından yürütülen kar temizleme çalışmaları kapsamında ana arterler tamamen ulaşıma açılırken, çalışmalar ara ve dar sokaklarda aralıksız sürdürülüyor. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Bulanık\'ta kepenkler öldürülen esnaflar için kapandı

SONRAKİ HABER

Osmaniye’de kadın cinayeti yaşandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa