06 Haziran 2011 09:03

Avdanlılar şenlikte bir araya geldi

Eskişehir’de Avdanlılar her yıl geleneksel olarak düzenledikleri Avdan Şenlikleri’nde bir araya geldi. Geçtiğimiz pazar günü ‘Avdan Yaylası’nda düzenlenen şenliğe yaklaşık bin kişi katıldı.Pilavların pişirildiği şenliğe katılan aileler keyifli saatler geçirdi. Türkülerin, deyişlerin söylendiği, ha

Avdanlılar şenlikte bir araya geldi

Paylaş

Pilavların pişirildiği şenliğe katılan aileler keyifli saatler geçirdi. Türkülerin, deyişlerin söylendiği, halayların çekildiği şenliğe Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, EMEP Eskişehir 1. Sıra Milletvekili Adayı Hüseyin Öge ve EMEP Eskişehir 2. Sıra Milletvekili Adayı Gürsel Şenşafak da katıldı. İnsanların gönüllerince eğlendiği şenlik de tuvaletlerin yetersiz oluşu insanların tepki göstermesine neden oldu.

Gazetemize açıklama yapan Ataç, bu tür şenliklerin Anadolu kültürünün devamı için önemli olduğunu kaydetti. Eskişehir’de bu tür şenliklerin köylüler tarafından düzenlendiğine dikkat çeken Ataç,  bu tür etkinliklerin ‘yağmur Duası’ ve ‘şenlikler’ olarak iki türde gerçekleştirildiğini anlattı. Bu etkinliklerin çok önemli olduğunu belirten Ataç, “İnsanlar yılda bir kez de olsa buluşuyor. Bizim insanlarımız genelde cenazede ya da düğünde bir araya gelir. Burada insanlar gönüllerince eğleniyor. Halay çekiyorlar, yemek yiyorlar. Pazar günlerini yeşilin üstünde, ağaç altında keyifle geçiriyorlar. Bundan zarar gelmez” dedi.

Avdan Köylüleri Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Muharrem Koç, düzenlenen şenliklerin kültürel bir gelenek olarak görülmesi gerektiğini vurguladı. İnsanların yılda bir kez de olsa bir araya geldiğini söyleyen Koç, bu tür şenliklerin insanların çevrelerini gözden geçirmesini, yeni dostluklar edinmesini ve toplumsal olayların gelişmesini sağladığını kaydetti. Avdan şenliklerinin her yıl düzenlendiğini belirten Koç, “Bizim köyümüz 40 hane geri kalanlar dışarıdan gelmiş. Bu çok önemli ve  çok güzel. Bunu şöyle düşünmek gerek: Ezilen sınıf bir gün de olsa stresini atıyor” dedi.  Şenlik alanında yaşanan tuvalet sıkıntısına değinen Koç, daha önce yetkililere bu sıkıntıyı aktardıkları anlattı. Koç, şenlik alanına yapılması düşünülen tuvaletlerin başka yerlere yapıldığını ifade etti. (Eskişehir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Yaşamın yakasından düşün!

SONRAKİ HABER

Football Leaks belgelerini sızdırdığı iddia edilen "Muhbir" tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa