13 Aralık 2013 06:00

Helikopterli arama Meclise taşındı

AKP Genel Merkezi ve Adalet Bakanlığına yapılan saldırılar gerekçe gösterilerek, Türk-İş’e bağlı Liman-İş Sendikasına helikopterli ve kapısı kırılarak yapılan baskın İçişleri Bakanı ve Meclis Başkanına soruldu.

Helikopterli arama Meclise taşındı
Paylaş

AKP Genel Merkezi ve Adalet Bakanlığına yapılan saldırılar gerekçe gösterilerek, Türk-İş’e bağlı Liman-İş Sendikasına helikopterli ve kapısı kırılarak yapılan baskın İçişleri Bakanı ve Meclis Başkanına soruldu.

25 Mart’ta saat 05.45’te Liman-İş Sendikası Genel Merkez binasına helikopterle gelen polis ekipleri binanın kapısını kırmış, hukuk dışı bir arama yapmıştı. Bunun ardından Liman-İş Sendikası “haksız ve hukuksuz baskın nedeniyle sendikanın, maddi ve manevi zarara uğradığı, itibarının terör örgütüyle ilişkilendirilerek kamuoyu nezdinde onarılamayacak şekilde zedelendiği, maddi zararın karşılanması ve zedelenen itibarlarının iadesiyle yetkililerin televizyon kameraları önünde özür dilenmesi” talebiyle 09 Nisan’da Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurmuştu.

Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından Liman-İş’e verilen yanıtta, yapılan arama ve operasyonda helikopter kullanılmasının, sendikanın kapılarının kırılarak, hasar verilmesinin, kamuoyu tarafından da bilinen sendikanın itibarını zedelediği belirtilmişti.

BASKIN KARARINI KİM VERDİ?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, İçişleri Bakanı Muammer Güler’e bu baskın talimatının kim veya kimler tarafından verildiğini, niçin helikopterle yapıldığını ve sorumlular hakkında bugüne kadar bir işlem yapılıp yapılmadığını sordu. Başka hangi kurumlara polis baskını yapıldığını da soran Tüzel, Kamu Denetçiliği Kurumunun açıklamasına atıf yaparak, “Liman-İş Sendikasının anılan haksız ve hukuksuz polis baskını sırasında uğradığı maddi zarar Bakanlığınızca karşılanmış mıdır? Tespit edilen maddi zarar kaç liradır?” sorusuna da yanıt istedi.

‘LİMAN-İŞ’İN ZARARI NEDEN KARŞILANMADI?’

Zarar karşılanmamış ise neden karşılanmadığını ve Kamu Denetçiliği Kurumuna bildirilip bildirilmediğini de soran Tüzel, İçişleri Bakanı Muammer Güler’den “Binlerce üyesi bulunan, sendikaların, meslek odalarının, siyasi parti ve kitle örgütlerinin binalarının kapıları kırılarak, üyeleri ve toplum nezdinde bu kurumların itibarını zedeleyecek bir yöntemle emniyet güçlerinin arama ve baskın yapmaması için Bakanlığınızca hangi önlemler alınmaktadır?” sorusunun yanıtını da istedi.
(Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Merdiven altı’ verem dispanseri

SONRAKİ HABER

Konak'ta yapılması planlanan gökdelen projesine Şehir Plancıları Odasından itiraz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa