13 Aralık 2013 06:00

‘Merdiven altı’ verem dispanseri

Yüzde 80 oranında akciğerde olmak üzere bütün organlarda görülebilen verem, tedavi edilmeyen veya yanlış tedavi edilen hastalarda ölüme yol açabilir.” Uzmanlar verem (tüberküloz) hastalığını bu şekilde tarif ediyor. Her ne kadar günümüzde modern tedavi yöntemleriyle tüberküloz hastalarında yüzde yüze yakın iyileşme sağlansa da hastalığın bulaşma riski halen çok yüksek.

‘Merdiven altı’ verem dispanseri

Paylaş

Fırat TURGUT
Mustafa MAYDA
İstanbul


Yüzde 80 oranında akciğerde olmak üzere bütün organlarda görülebilen verem, tedavi edilmeyen veya yanlış tedavi edilen hastalarda ölüme yol açabilir.”
Uzmanlar verem (tüberküloz) hastalığını bu şekilde tarif ediyor. Her ne kadar günümüzde modern tedavi yöntemleriyle tüberküloz hastalarında yüzde yüze yakın iyileşme sağlansa da hastalığın bulaşma riski halen çok yüksek.

Uzmanlar, solunum yoluyla bulaşan veremin bulaşma riskinin alınacak önlemlerle azalacağına dikkat çekiyor. Bu nedenle de verem hastalarının bulunduğu ya da sık geldiği kurumların durumu ve konumu önemli. Uzmanlar bu kurumlarda özellikle sık sık hava değişimi yapılması gerektiğini belirtiyor.

BODRUM KATTA DİSPANSER

Ancak Bahçelievler’deki Verem Savaş Dispanserinin yeri hastalıkla ilgili bu önemli tıbbi gereklilikler göz ardı edilerek belirlenmiş.

Verem savaş dispanserleri, tüberküloz hastalarının sık sık uğramak zorunda olduğu sağlık kurumu. İstanbul’da 30’a yakın verem savaş dispanseri bulunuyor. Bahçelievler’deki dispanser de bunlardan biri.

Dispansere gitmek istediğimizde öncelikle soluğu üç katlı Bahçelievler Toplum Sağlığı Merkezi önünde alıyoruz. Görevliye aradığımız yeri sorduğumuzda bize “İleriden sağa dönün” diyor. Görevlinin tarif ettiği binadan içeri girdiğimizde karşımıza duvarda asılı bulunan 4 tabela çıkıyor. En altta verem savaş dispanseri yazısını görüyoruz. Yanında da aynı puntolarla -1 (eksi bir) yazıyor. Merdivenlerden indiğimiz zaman elbette farelerin cirit attığı bir ortamla karşılaşmıyoruz ama bodrum kattaki dispanserin penceresi bile yok. Dispanserde klima sistemi mevcut ama havanın yetersiz olduğu içeri giren biri tarafından hemen fark ediliyor.

SAĞLIKTA BÜROKRASİ

Dönüş yolunda ise Zeytinburnu’da bulunan İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne uğruyoruz. Burada kirası binlerce lira olan 6 katlı bir plazayla karşılaşıyoruz. Yönetim yeri olarak kullanılan binada sağlık hizmeti verilmiyor. Binanın girişinde büyük harflerle yazan yazı dikkatimizi çekiyor: “Harekete geç İstanbul”

Temennimiz o ki Halk Sağlığı Müdürlüğü, kötü koşullarda olan verem savaş dispanserleri için harekete geçer.

HAVA DEĞİŞİMİ ÖNEMLİ

 

İstanbul Verem Savaşı Derneği 2. Başkanı, Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Prof. Dr. Zeki Kılıçaslan, verem savaş dispanserlerinde havalandırmanın çok önemli olduğunu söylüyor. Kılıçaslan, “Çünkü direkt solunum yoluyla bulaşan bir hastalık. Verem hastalarının geldiği kurumlarda hava ne kadar değişirse bulaşma riski de o kadar azalır. Verem savaş dispanserlerinin pencereleri olmalı, havası saatte en az 6 defa değişmeli” diyor. Bahçelievler Verem Savaş Dispanseri gibi bodrum katında olmasa da Gaziosmanpaşa ve Maltepe’deki verem savaş dispanserlerinin bulunduğu yerlerin kötü olduğu bilgisini veren Kılıçaslan, “Halk Sağlığı Müdürlüğünün iyi bir yerde olması güzel bir şey ama verem savaş dispanserleri de iyi bir yerde olmalı” diyor.

 

ÖNCEKİ HABER

İşçilerden Başbakana yanıt: Dalga geçiyor

SONRAKİ HABER

BUDO ve İDO'da sefer iptalleri (16 Şubat)

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa