DÖDEF Yüksekova\

DÖDEF Yüksekova'daki ölümleri protesto etti

DÖDEF üyeleri, Yüksekova'da 3 yurttaşın polis kurşunuyla katledilmesini protesto etmek amacıyla meşaleli yürüyüş gerçekleştirdi.

Demokratik Öğrenci Dernekleri Federasyonu (DÖDEF), Yüksekova'da polisin kitleye ateş açması sonucu 3 yurttaşın katledilmesini protesto etmek amacıyla Beyazıt'ta basın açıklaması gerçekleştirdikten sonra Fatih Nişanca Mahallesi'ne doğru meşaleli yürüyüş gerçekleştirdi.

Yüzlerce öğrenci "Gever'in katilleri hesap verecek" yazılı pankartı açarak sık sık, "Beyazıt isyandır, Gever'e selamdır", "İşgalci TC defol Kürdistan'dan", "Ey şehîd xwîna te li erdê namîne" ve "Şehîd namirin" sloganlarını attı. Beyazıt Meydanı'nda gerçekleştirilen basın açıklaması Türkçe ve Kürtçe gerçekleştirildi.

Basın açıklamasının Türkçesini okuyan Marmara Üniversitesi öğrenicisi Sibel Özel, Kürt halkının "barış sürecinde" yine ölümlerle, katliamlarla yüz yüze geldiğini belirterek, "Bir halkın hala sıcak tuttuğu barış özlemine, uzattığı barış eline karşı cevap Gever'de 3 yurttaşımızın katledilmesi olmuştur. Bizler diyoruz ki 'Ölmek, öldürülmek halkların kaderi olamaz.' Kürt halkı kendisine biçilmeye çalışılan böylesi bir 'kaderi' paramparça etmiştir" diye konuştu. Türkiye basınının Yüksekova'daki "polis infazları" karşısında dezenformasyon yaydıklarını belirten Özel, "Fakat artık egemenlerin işi eskisi kadar kolay değil. Yılların mücadele birikimiyle bu konuda tecrübeli olan Kürt halkının yanına artık, Türkiye halkları da eklenmiştir" dedi.

Basın açıklamasının ardından öğrenciler Beyazıt Meydanı'ndan Fatih Nişanca Mahallesi'ne kadar meşaleli yürüyüş gerçekleştirdi. "Reşit, Veysel, Bêmal yoldaşlar ölümsüzdür", "Bijî berxwedana Geverê" ve "Kürt halkı sizden hesap soracak" dövizlerinin taşındığı yürüyüşe, çevredeki kadınlar ve çocuklar alkış ve zılgıtlarıyla destek verdi. Yürüyüş Nişanca Camii önünde öğrencilerin sloganları eşliğinde sona erdi. (İstanbul/DİHA)

 

www.evrensel.net