Vanlı depremzedeler: Ölüme terk edildik

Vanlı depremzedeler: Ölüme terk edildik

Vanlı depremzedeler soğuk yetmezmiş gibi bir de 115 gündür elektriksiz yaşıyor. Gazetemize konuşan depremzedelerin temsilcisi Ali Ahi, 'Donan, hastalanan arkadaşlarımız oldu. Hastaneye kaldırıldı' dedi.

Van depreminde evleri yıkılan ve konteynerlerde yaşamak zorunda kalan Vanlı depremzedeler soğuk yetmezmiş gibi bir de 115 gündür elektriksiz yaşıyor. Gazetemize konuşan depremzedelerin temsilcisi Ali Ahi, “Donan, hastalanan arkadaşlarımız oldu. Hastaneye kaldırıldı” dedi.

Hastaneye kaldırılan depremzedelerden birkaçının durumunun ciddi olduğunu söyleyen Ahi, “Anjiyo olması gereken bir arkadaşımız var ama olduktan sonra konteynerde yaşamaması gerekiyor. Bu yüzden anjiyo olamıyor” diye konuştu.

Sorunlarının çözülmesini istediklerinin altını çizen Ahi, “Burada insanlar çaresizliği izliyor. Burada küçük çocukların yazdığı bir pankart vardı. ‘Hayatımız film olmuş’ diye. Bu doğru ve yetkililer bu filmi resmen izliyor. Biz çaresiziz ölüme terk edilmiş durumdayız” dedi.

Öte yandan kentte iyice etkisini artıran kar yağışı da en çok depremzedeleri etkiliyor. Hava sıcaklığının eksi 15 derecelere kadar düştüğü Van'da depremzedelerin dönüşümlü açlık grevi 108. günü geride bırakıyor. Sorunlarının kalıcı bir çözüme kavuşana kadar konteynerlerde kalacaklarını söyleyen ve aralarında ağır hastaların da olduğu depremzedeler, barınma hakkı talepleri karşılanana kadar mücadeleye devam edeceklerini söylüyorlar. (Van/EVRENSEL)


BEKİR KAYA'DAN AÇIKLAMA

Van Belediye Başkanı Bekir Kaya ise konuya ilişkin Twitter'dan açıklamalarda bulundu. Kaya şunları söyledi;

1- Baştan beri hepsine kiralık ev bulma ve kirayı karşılama önerimizi kabul etmiyorlar. Aynı teklif il valiliği de yapıyor.

2- Eyleme devam etmek istiyorlarsa da; çocuk, hasta ve yaşlıların kiralanılacağı evlere yerleştirebileceğimizi belirttik.

3- Taleplerinin sosyal konut olduğunu, karşılanmadığı müddetçe başka bir çözüm kabul etmediklerini belirtiyorlar.

4- Isınma problemi için katalitik soba istenildi, belediye olarak karşıladık. Yine banyo sorunlarını istedikleri şekilde çözdük.

5- TEDAŞ’ın elektrik bağlaması halinde faturayı karşılayacağımızı söyledik ve girişimlerde bulunduk.

6- İçinde Van Mv. Özdal ÜÇER, İHD, Mazlumder ve KESK’ten temsilcilerin olduğu bir koordinasyonla birlikte çalışıyoruz.

7- Bütün planlama ve görüşmeler milletvekilimiz ve STK temsilcileri tarafından yapılmaktadır. Bu kurulun planlaması dahilinde çalışıyoruz.

8- Milletvekilimiz, İHD, Mazlumder, Van Kadın Derneği ve KESK temsilcilerinden oluşan kurulun bilgisi olmadan kampanyalar düzenlenmesin

9- Tekrar belirteyim ki, başından beri depremzedeleri evlere yerleştirme önerimiz kabul edilmiyor.

10- Herkesin konuya bu hassasiyetle yaklaşmasını ve suistimal mahal vermemesini diliyorum.

11- Konunun hassasiyetine binaen uzun süre sessiz kaldık. STK temsilcilerinden oluşan kurulun açıklamasını bekledik.

12- Umarım durumu özetleyebilmişiz. Saygılarımla. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net