Mersin\

Mersin'de hak ihlalleri arttı

İnsan Hakları Derneği Mersin Şubesi İnsan Hakları Haftası dolayısı ile bir basın açıklaması yaptı. İHD Mersin Şube Başkanı Ali Tanrıverdi Mersin’de başta Kürtler olmak üzere farklı toplumsal kesimlere 2013 yılında da baskıların artarak devam ettiğini söyledi.

İnsan Hakları Derneği Mersin Şubesi İnsan Hakları Haftası dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı. 2013 yılında yapılan hak ihlallerinin de rapor olarak okunduğu açıklamada konuşan İHD Mersin Şube Başkanı Ali Tanrıverdi Mersin’de başta Kürtler olmak üzere farklı toplumsal kesimlere 2013 yılında da baskıların artarak devam ettiğini söyledi.

Son bir yılda İHD’ye yapılan başvuru kayıtlarına göre; bir yıl içerisinde toplam 126 çocuğun gözaltına alındığını, tutuklanıp yargılandığını belirten Tanrıverdi; “Bunlardan 57 çocuk hakkındaki davalar yerel mahkemelerce sonuçlanmıştır. Sonuçlanan davalardan hiçbir beraat kararının çıkmaması çocukları sindirme politikasının açık bir göstergesidir. Bu çocuklara toplam 578 yıl 11 ay 6 gün hapis cezası ve 978.180.00 T:L adli para cezası verilmiştir. Yine Mersin Valiliği tarafından çoğunluğu Pozantı Cezaevinde kalan çocukların ailelerine yasal olmayan yöntemlerle toplam 1. 270.000.00 T:L idari para cezası verilmiştir” dedi.

11 AYDA 230 İHLAL


2013 yılında ağırlıklı olarak hak ihlallerinin çocuklara, kadınlara, cezaevinde tutuklu olan mahpuslara ve demokratik hakkını kullanmak isteyen kesimlere karşı sıkça kullanıldığını belirten Tanrıverdi şunları söyledi; “2013 yılının 11 ayında sadece çocuk ve cezaevi ihlalleriyle ilgili 230 hak ihlali var. 2013 yılı içerisinde Mersin’de Gezi eylemleri nedeni ile birçoğu ağır olmak üzere 35 kişi yaralanmıştır. Gezi eylemlerinde protesto gösterilerine katıldıkları için 108 kişi hakkında çeşitli davalar açılmıştır. Yine birçok siyasi parti, sendika ve derneğin yapmak istediği yasal yürüyüş ve açıklamalar polis tarafından zor kullanılarak engellenmiştir. Yine bu yıl içerisinde 7 çocuk doğrudan fiziki saldırıya uğramış ve yaralanmıştır” dedi. (Mersin/ EVRENSEL)


www.evrensel.net