11 Aralık 2013 13:43

BDP: Yüksekova katliamının peşini bırakmayacağız

BDP bugün yaşamını yitiren Bemal Tokçu olayının peşini bırakmayacağını kaydederek, "Bu katliamın aydınlatılması, sorumluların açığa çıkartılması ve yargı önünde hesap vermesi için sonuna kadar mücadele edeceğiz" diye belirtti.

BDP: Yüksekova katliamının peşini bırakmayacağız
Paylaş

BDP Genel Merkezi, Yüksekova'da 2 yurttaşın katledilmesi ve ardından cenaze töreninde polisin hedef gözeterek açtığı ateş sonucu başından ağır yaralanan ve bugün yaşamını yitiren Bemal Tokçu olayının peşini bırakmayacağını kaydederek, "Bu katliamın aydınlatılması, sorumluların açığa çıkartılması ve yargı önünde hesap vermesi için sonuna kadar mücadele edeceğiz" diye belirtti.

BDP Genel Merkezi, Yüksekova'daki cenaze töreninde polisin hedef gözeterek açtığı ateş sonucu başından ağır yaralanan ve bugün yaşamını yitiren Bemal Tokçu'ya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, insan hakları haftasında 3 yurttaşın devletin güvenlik güçleri tarafından hedef alınarak katledildiğine dikkat çekilerek, "Yüksekova'da mezarlıkların tahrip edilmesini protesto eden yurttaşlarımızın üzerine güvenlik güçleri tarafından ateş açıldı, Mehmet Reşit ve Veysel İşbilir üzerlerindeki iş elbiseleriyle, sokak ortasında güpegündüz katledildi. Halka dönük sivilleri hedef alan saldırı ertesi günü yapılan cenaze töreninde de devam etti. Polisin hedef gözeterek açtığı ateş sonucu başından ağır yaralanan Bemal Tokçu Cumartesi gününden bu yana Van Yüzüncü Yıl Hastanesi'nde yaşam mücadelesi veriyordu. Ne yazık ki bugün mücadelesini kaybetti" denildi.

 'YÜKSEKOVA'DA ÇOK AÇIK BİR KATLİAM YAPILDI'

"Olayın üzerinden 5 gün geçti; ancak ortada ne bir soruşturma var ne de faillerle ilgili tek bir açıklama. İçişleri Bakanlığı, sanki Yüksekova'da 3 kişi katledilmemiş, hiçbir olay olmamış gibi hareket ederek, yaşanan bu katliamın üzerini kapatmaya çalışıyor" denilen açıklamada, şunlar ifade edildi: "Yüksekova'da çok açık bir katliam yapıldı, büyük bir provakasyon hedeflendi. Ama bu provokasyonun aydınlatılması için hükümetin attığı tek bir adım yok. Eğer bu sessizlik devam eder, olayın üzerine gidilmez ise, çözüm sürecini bozmak, yeni katliamları devreye koymak isteyen devlet içindeki güç odakları hükümetin bu tutumundan cesaret almaya devam edecektir. Eğer Yüksekova'nın üzerine gidilmez ise, Yeni Yüksekovalar karşımıza çıkacaktır. Hükümeti bu konuda uyarıyoruz ve soruyoruz: Hükümet emrindeki emniyet güçlerini tümüyle kontrol edebiliyor mu? Emniyet güçlerinin içerisinde odaklanan bir takım yapılanmalarla ilgili olarak bir inceleme başlatacak mıdır? Yalan yanlış bilgilerle, sahte görüntülerle, gerçek dışı açıklamalarla kamuoyunu yanıltmaya çalışan Hakkari'deki mülki idare hakkında bir işlem yapacak mıdır?"

'YÜKSEKOVA KATLİAMININ PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ'

Hükümetin bu konuda sergileyeceği tavrın aynı zamanda çözüm süreci konusundaki samimiyetini de ortaya koyacağının belirtildiği açıklamada, "Barış ve Demokrasi Partisi olarak Yüksekova katliamının peşini bırakmayacağız. Bu katliamın aydınlatılması, sorumluların açığa çıkartılması ve yargı önünde hesap vermesi için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Bir kez daha Yüksekova'da yaşamlarını yitiren Mehmet Reşit İşbilir, Veysel İşbilir ve bugün aramızdan ayrılan Bemal Tokçu'ya Allah'tan rahmet, aileleri, yakınları ve tüm halkımıza başsağlığı diliyoruz" denildi.

 

YÜKSEKOVA'DA TANSİYON YİNE YÜKSELDİ

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde Mehmet Reşit İşbilir ve Veysel İşbilir'in cenaze töreni ardından kafasından yaralanan Bemal Tokçu'nun yaşamını yitirmesi ile ilçede yeniden hareketlilik başladı. Yüksekova Lisesi öğrencileri ellerinde kitapları ve üniformalarıyla çarşı merkezine doğru yürüyüşe geçerek Kışla Mahallesi'nde kurulan "Sivil katliamlara karşı demokratik direniş çadırı"na yürüdü. Yürüyüşte, "Bijî Serok Apo", "Şehîd namirin", "PKK halktır halk burada" sloganları atıldı. Gençler çadırda, "Çerxa Şoreşe" marşı okudu.

Günlerdir ilçede süren gerginlik ve Bemal Tokçu'nun yaşamını yitirmesi üzerine ilçede polis tarafından yoğun önlemler alındı. Eczaneler sokağında onlarca zırhlı araç ve özel hareket timi bekletilirken, Hükümet Konağı ve Adliye Sarayı başta olmak üzere kamu kurumlarına ağır silahlı polislerin konuşlandırıldığı öğrenildi. İlçede yüksek binalara keskin nişancılar yerleştirildi. Şemdinli-Yüksekova arasında bulunan Harunan Karakolu'nda 3 günden beri yoğun önlemler alındığı, yoldan geçen araçlarda kimlik ve araç kontrolü yapıldığı bildirildi. Şemdinli ilçe merkezinde de özel hareket timlerinin sürekli devriye gezdiği kaydedildi.

Tokçu'nun cenazesinin alınması için ailesi ve BDP yöneticileri Van'a doğru yola çıktı. Tokçu ailesinin cenazenin yarın toprağa verilmesi yönünde ısrar ettiği öğrenildi. (DİHA)


Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kamu denetçiliği kurumu AÖF öğrencilerini haklı buldu

SONRAKİ HABER

Ömer Çelik'ten asgari ücret açıklaması: Hiç kimsenin dediği tam olarak olmuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa