11 Aralık 2013 13:22

Türkiye, el Kaide'nin kaybettiği sınırı kapattı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Suriyeli muhalifler arasında çıkan anlaşmazlık nedeniyle Cilvegözü Sınır Kapısı'nın kapatıldığını duyurdu. Bakanlığın gerekçe olarak, sınır kapısının 'ılımlı İslami grup' olarak tanımladığı Cephet-ül İslam grubunun eline geçmesini göstermesi dikkat çekti.

Türkiye, el Kaide\'nin kaybettiği sınırı kapattı
Paylaş

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Suriyeli muhalifler arasında çıkan anlaşmazlık nedeniyle Cilvegözü Sınır Kapısı'nın kapatıldığını duyurdu. Bakanlığın gerekçesi olarak, sınır kapısının "ılımlı İslami grup" olarak tanımladığı Cephet-ül İslam grubunun eline geçmesini göstermesi dikkat çekti.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Suriye'ye geçişleri sağlayan Hatay'da bulunan Cilvegözü Sınır Kapısı'nın geçişlere kapatıldığını açıkladı. Sınır kapısının kapatılmasının nedeni olarak ise, sınırın öte tarafında süren çatışmalar sonrasında kontrolün Özgür Suriye Ordusundan ayrılan Cephet-ül İslam grubunun eline geçmesi olarak duyuruldu.

SINIRIN KONTROLÜ EL KAİDE'DEYKEN SORUN YOKMUŞ

Konuyla ilgili yapılan açıklamada sınır kapısının kapatılma gerekçesi olarak kontrolü ele geçirdiği belirtilen Cephet-ül İslam grubundan, "Özgür Suriye Ordusu'ndan ayrılan, El-Kaide veya Irak-Şam İslam Devleti ile bağlantısı olmayan" ve "ılımlı İslami grup" olarak söz edilmesi dikkat çekti. Özellikle Rojava'ya dönük saldırılarla gündeme gelen El-Kaide bağlantılı El-Nusra ve İŞİD gibi çetelere destek vermekle suçlanan Türkiye'nin sınır kapısını, kontrolün "ılımlı İslami grup" olarak tanımlanan Cephet-ül İslam grubunun eline geçmesi nedeniyle kapattığını duyurması dikkat çekti.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan o açıklama şöyle: "Cilvegözü Sınır Kapısı'nın, Mülki İdare Amirliğinden şifahen alınan bilgiye göre dün sabahtan itibaren Suriye tarafındaki muhalif grupların aralarında çıkan anlaşmazlık nedeniyle Suriye' ye geçişin yolcu ve araç trafiğine kapatılmıştır. Dün sabahtan itibaren devam eden görüşme ve bilgi alma çabaları net bir sonuç vermemiş ancak bu sabahtan itibaren konu netleşmiştir. Gece boyunca da çatışmalar devam etmiştir. Son alınan bilgiye göre kapı şu an için Özgür Suriye Ordusundan ayrılan ılımlı islami bir grup olan (El kaide veya Irak-Şam İslam devleti bağlantısı olmayan) ve 7 ayrı muhalif grubun birleşmesi ile kurulmuş bulunan Cephet-ül İslam grubunun eline geçmiştir. Konuyla ilgili gelişmeler yakından takip edilmekte olup herhangi bir gelişme olması halinde ayrıca bildirilecektir. Bu aşamada araç ve yolcu hizmeti verilememektedir. Konu hakkında ihracatçılarımızın bilgilendirilmesinde fayda olduğu mülahaza edilmektedir." (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Ukrayna\'da polisle göstericiler çatıştı

SONRAKİ HABER

Brezilya'da gecekondu mahallesi sakinleri polis şiddetini protesto etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa