11 Aralık 2013 11:58

Suriye’de 2 İspanyol gazeteci daha kaçırıldı

İspanyol El Mundo gazetesi, Suriye temsilcileri Javier Espinosa ile bağımsız foto muhabir Ricard Garcia Vilanova’nın El Kaide bağlantılı Irak-Şam İslam Devleti militanları tarafından kaçırıldığını duyurdu. Gazetecilerin durumunu El Mundo gazetesinin Türkiye temsilcisi Lluis Miguel Hurtado yazdı.

Suriye’de 2 İspanyol gazeteci daha kaçırıldı
Paylaş

Lluis Miguel Hurtado
İstanbul

İspanyol El Mundo gazetesi, Suriye temsilcileri Javier Espinosa ile bağımsız foto muhabir Ricard Garcia Vilanova’nın El Kaide bağlantılı Irak-Şam İslam Devleti militanları tarafından kaçırıldığını duyurdu. Suriye’de rehin tutulan İspanyol gazetecilerin sayısı 3’e yükseldi. Gazetecilerin durumunu El Mundo gazetesinin Türkiye temsilcisi Lluis Miguel Hurtado yazdı.

Javier Espinosa (Malaga, 1964), savaş bölgelerinde çalışmak konusunda oldukça deneyimli ve başarılı bir gazeteci olarak, El Mundo gazetesinin Suriye temsilciliğini yapmaktaydı. Suriye’ye girişinden önce eşi ve çocuğu ile birlikte Beyrut’ta ikamet etmekte olan Espinosa savaş alanlarındaki tecrübelerine Bosna’da başlamıştı. Ardından Ruanda ve Meksika ile devam etti. Suriye’de savaşın yıkıcı etkisiyle adeta hayalet bir bölge haline gelen Baba Amr’da uzun bir süre Suriye halkı ile birlikte kaldı. Sivillere görüşleri ve tarafları ne olursa olsun elinden gelen bütün yardımı yaptı. Bölgeden siviller boşaltılmadan çıkmayı reddetti ve uzun bir mücadelenin ardından, 2012’de çıkan son grupla birlikte Baba Amr’ı terk ederek Suriye’nin farklı bölgelerinde bulunmaya devam etti.
Barselonalı Ricard Garcia Vilanova ise serbest fotoğrafçı ve gazeteci olarak tıpkı Espinosa gibi savaşın başladığı günden beri uzun sürelerle sık sık Suriye’ye girdi. Her girişinde uzun periyotlarla kaldı ve savaşı olanca çıplaklığı ile fotoğrafladı. Uluslararası basında saygın bir gazetecilik kariyeri bulunan Garcia Vilanova, French Press başta olmak üzere CNN ve El Cezire gibi kanallarla çalıştı. Bununla birlikte sayısız sivil toplum kuruluşu ile işbirliği yaptı. Afganistan’da, Haiti’de ve Libya’da bulunan Garcia Vilanova, Libya’da çektiği bir video ile Rory Peck ödülünü kazandı.

TÜRKİYE’YE DÖNECEKLERDİ
Gerek Espinosa gerek Garcia Vilanova, Suriye’de kalışları boyunca yaptıkları tüm işlerde ideolojik ve politik tutumlarını bir kenara bırakıp sivil halka yardım etmeyi, hiçbir maddi kazanç gözetmeden yaşanan insanlık dramını tüm gerçekliği ile yansıtmayı hedeflediler.
16 Eylül’de kendilerine eşlik eden Özgür Suriye Ordusu üyeleri ile birlikte Deir Ezzor bölgesinden, Türkiye’ye girebilmek üzere dönerlerken, Irak Şam İslam Devleti militanlarınca durduruldular. Rakka bölgesine bağlı Tel Abyat bölgesindeki bu kontrol noktasında yanlarınaki ÖSO’lu militanlarla birlikte alıkonuldular. Fakat ÖSO’lu militanların on iki gün sonra serbest bırakılmasına rağmen Espinosa ve Garcia Vilanova özgürlüklerine kavuşamadılar.

KAÇIRANLAR PAZARLIĞI REDDEDİYOR
Irak Şam İslam Devleti, kaçırılmalarının ardından yaptığı ilk açıklamada gazetecilerin Suriye’den bilgi sızdırmakla görevlendirilip görevlendirilmediklerini araştıracaklarını belirtirken, ilerleyen günlerde bir açıklama daha yaparak bu gazetecilerin serbest bırakılmalarına ilişkin her türlü pazarlık ve görüşmeyi şimdiden reddettiklerini ilan ettiler. Herhangi bir taleplerinin olmadığını dolayısıyla kimse ile bu konuda masaya oturmayacakları açıkladılar. Bu açıklamanın ardından kendilerinden bugüne kadar hiçbir haber alınamadı.
Espinosa ve Garcia Vilanova’nın ardından Suriye’de kaçırılan İspanyol gazetecilerin sayısı üçe çıktı. El Periodico de Katalunya gazetesinin Ortadoğu temsilcisi Marc Marginedas, 4 Eylül’de benzer bir şekilde Hamma bölgesinde iken ortadan kaybolmuştu. Marginedas hakkında bugüne kadar hiçbir bilgiye ulaşılamadı. Kimlerin elinde olduğu bilinmemesine rağmen, cihatçı militanlar tarafından kaçırıldığı sanılıyor.

ÖNCEKİ HABER

Kars ve Adıyaman\'daki kazalarda 3 kişi öldü

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu: Erdoğan'ın avukatlarının mal varlıkları araştırılsın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa