11 Aralık 2013 09:08

BDPli 5 vekil için karar bekleniyor

BDP'li 5 tutuklu vekil için avukatların yaptığı başvuruya dair Diyarbakır 5 ve 6'ıncı Ağır Caze Mahkemeleri'nin bugün karar vermesi bekleniyor.

BDPli 5 vekil için karar bekleniyor
Paylaş

Ergenekon davasının tutuklu sanığı olan CHP Milletvekili Mustafa Balbay'a ilişkin Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) "Seçilme haklarının ihlal edildiği" ve "Tutukluluğunun makul süreyi aştığı" gerekçelerine dayandırarak verdiği kararın ardından Balbay tahliye edilirken, gözler bu kez BDP'nin tutuklu 5 vekiline çevrildi.

Kararın açıklanmasının hemen ardından Diyarbakır Barosu avukatları, tutuklu vekillerden Faysal Sarıyıldız, Kemal Aktaş ve Selma Irmak için 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ne, İbrahim Ayhan ve Gülser Yıldırım için ise 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvuruda bulunmuştu.

Yapılan başvurular üzerine BDP Urfa Milletvekilli İbrahim Ayhan'a ilişkin savcılık ilgili mahkemeye "Seçilme haklarının ihlal edildiği" ve "Tutukluluğunun makul süreyi aştığı" gerekçelerine dayandırarak tahliye yönünde mütalaa sundu.
Fakat aynı mahkemede yargılanan bir diğer vekil Gülseren Yıldırım'a ilişkin ise, henüz savcı tarafından mütalaa sunulmaması nedeniyle mahkeme herhangi bir karar vermedi. Yine diğer vekiller Faysal Sarıyıldız, Kemal Aktaş ve Selma Irmak'a ilişkin Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ne tahliye yönünde yapılan başvurulara ilişkin de savcılar tarafından mahkemeye herhangi bir mütalaa sunulmadı.

Mesainin bitmesi ve mütalaaların hazır edilmemesi nedeniyle bugüne bırakılan kararlara ilişkin Diyarbakır 5. ve 6. Ağır Ceza Mahkemeleri'nin bir araya gelerek ortak karar vermeleri bekleniyor. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Yüksekova\'da üçüncü ölüm

SONRAKİ HABER

EMEP: TEMSA’da sürecin mağdur işçiler olmamalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa