Hozat’ta kaymakam protesto edildi

Hozat’ta kaymakam protesto edildi

Hozat Kaymakamı Muhlis Arslan'ın, çocuğunun okuduğu anaokulunda görevli 3 öğretmen ve 1 hizmetliye hakaret etmesi üzerine. Eğitim-Sen öncülüğünde protesto yürüyüşü yapıldı.

Hozat Kaymakamı Muhlis Arslan'ın, çocuğunun okuduğu anaokulunda görevli 3 öğretmen ve 1 hizmetliye hakaret etmesi üzerine. Eğitim-Sen öncülüğünde protesto yürüyüşü yapıldı.

Eğitim-Sen’in çağrısı üzerine yapılan eyleme yaklaşık bin kişinin katıldı. Hozat Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelen eğitimciler, öğrenci velileri ve vatandaşlar ellerinde pankart ve dövizler ile Kaymakam aleyhine slogan atarak yürüyüş yaptı.

'Kaymakam istifa', 'Terbiyesiz değiliz öğretmeniz' sloganları atan kitle, Atatürk Anıtı önüne gelerek burada basın açıklaması yaptı. Kitle adına konuşan Eğitim-Sen Dersim Şube Başkanı Hasan Ölgün, Hozat Kaymakamı Muhlis Aslan'ın, eşi Dilek Arslan ile birlikte, ana sınıfı öğrencisi 3 yaşındaki çocuklarının eğitim aldığı okula gittiğinde, tartıştığı okul müdür vekili ve 2 öğretmen ve 1 hizmetliye hakaret ettiğini belirtti. Ölgün, Kaymakam Arslan'ın, okuldaki öğretmenlere "Bundan böyle eşim her okula gelip- gittiğinde kapıda karşılayıp, kapıya kadar giderek uğurlayacaksınız" dediğini söyledi.

'KAYMAKAM'IN TUTUMUNDAN KAYGI DUYUYORUZ'

Hozat Kaymakamı Muhlis Arslan'ın denetleme adı altında anaokulunda görevli kadın öğretmenlere hakaret ettiğini dile getiren Ölgün, sözlerini şöyle sürdürdü: "06 Aralık 2013 tarihinde Hozat Anaokulu'na eşi ile giden Kaymakam Muhlis Aslan, denetleme adı altında burada çalışan eğitim emekçilerine resmen terör estirmiştir. Kötü söz sahibinindir diyoruz. İlçeyi yönetmekle sorumlu bir kişinin bu derece seviyesiz tutumu, hem anaokulunda çalışan arkadaşlarımızın, hem de ilçedeki tüm eğitim emekçilerinin büyük tepkisine sebep olmuştur. Görevi ilçede çalışma barışını sağlamak olan kaymakamın bu tutumu, açıkçası gelecek günler açısından bizlerde büyük bir kaygı uyandırmaktadır."

Protesto yürüyüşüne katılan yaklaşık bin kişi, basın açıklamasından sonra Hükümet Konağı önüne kadar yürüyerek, Kaymakamlık bahçesine kalem bıraktı. Kalem bırakma eyleminden sonra anaokulunda çocukları bulunan bazı veliler de tepkilerini dile getirdi.

VALİLİK İNCELEME BAŞLATTI


Tunceli Valisi Hakan Yusuf Güner'in, geçen pazartesi günü 3 kadın öğretmen ve 1 hizmetli ile görüştükten sonra, olayla ilgili öğretmenlerin tuttuğu tutanakları ve şikayet dilekçelerini aldığı, olayla ilgili inceleme başlattığı öğrenildi.

Konuyla ilgili açıklama yapmayan Hozat Kaymakamı Muhlis Arslan'ın ise anaokulu öğretmeni ve müdür vekili Revan Karabulut'u açığa alırken, öğretmenler Hazer Doğan ve Özlem Polat hakkında ise soruşturma başlattığı belirtildi. (DERSİM)

 

www.evrensel.net