Tek tip öğrenciye tek tip düşünce

Tek tip öğrenciye tek tip düşünce

Eğitim Sen İzmir 2 No’lu Şube yönetimi, basın toplantısı yaparak, Çiğli Kaymakamlığının “81 İle 81 Kitap Kampanyası” kapsamında okullara dağıttığı kitapların öğrencilerin ruh halini bozabileceği konusunda uyardı. “Tek tip öğrenci” yetiştirilmek istendiği belirtildi.

Eğitim Sen İzmir 2 No’lu Şube yönetimi, basın toplantısı yaparak, Çiğli Kaymakamlığının “81 İle 81 Kitap Kampanyası” kapsamında okullara dağıttığı kitapların öğrencilerin ruh halini bozabileceği konusunda uyardı. “Tek tip öğrenci” yetiştirilmek istendiği belirtildi.   

Dün, “İlkokul çocuklarına dini kitap dağıtıyorlar” başlığı ile yayınladığımız haberde, Kaymakamlığın dağıttığı kitapları ve içeriklerini aktarmıştık. Eğitim Sen de dün konuyla ilgili bir açıklama yaparak kitapların okutulmasının pedagojik olmadığı gibi laik ve bilimsel eğitim anlayışı ile de bağdaşmadığına dikkat çekti. Sendikadan verilen örneklerden birinde “böcek” olarak tasvir edilen kadın, “kendisini en az dövecek kocayı arıyor”!

HANGİ ÖLÇÜTLERE GÖRE BELİRLENDİ?

Eğitim Sen 2 No’lu Şube binasında yapılan basın toplantısında eğitim emekçileri okullara dağıtılan kitaplardan örnekler getirdi. Sergilenen kitaplardan bazılarının isimleri oldukça dikkat çekici:

“Allah Nasıl Yaratıyor”, “Müslümanlar Kardeştir”, “Sevgi Peygamberi”, “Meleklere İnanıyorum” “Ahirete İnanıyorum”, “Peygamberimizin Son Yılları” ve “Yavuz Sultan Selim”.

Sendika adına açıklamayı yapan Şube Eğitim Sekreteri Mustafa Duran bu projenin tek tip öğrenci, tek tip vatandaş oluşturma arzusunu destekleyici bir çalışma olduğunu dile getirdi.  Duran, “Olayın en vahim taraflarından biri de seçilen bazı kitapların küçük yaştaki çocuklarımızı, seçme yetisi olmayan, ne verilirse almaya hazır çocuklarımızı olumsuz bir şekilde derinden etkileyecek, pedagojik olmayan, laik ve bilimsel eğitim anlayışına, akla, mantığa aykırı, cinsiyetçi, ötekileştirici, şiddeti normalleştirici içerikleridir” dedi.

Kullanılan dilin, cümle kuruluşlarının ve resimlerin sınıf düzeylerine uygun olmadığını belirten Duran sözlerini şöyle sürdürdü “Bunların yanında kitapların hangi ölçütler dikkate alınarak belirlendiği, kitapları seçecek kurulun neye göre oluşturulduğu, kitapların hangi yayınevinden alınacağına nasıl karar verildiği, maliyetinin ne kadar olduğu ve nasıl karşılandığı da üzerinde durulması gereken noktalardır.” 

EN AZ DÖVECEK KOCAYI ARAYAN BÖCEK KADIN!

EĞİTİM Sen’in kitaplardan derlediği bazı örnekler şöyle:

* 2. sınıf öğrencilerine gönderilen “Müslümanlar Kardeştir” adlı kitapta geçen kan ve savaş görüntüleri, küçük çocukları din adına savaşmaya, öldürmeye ve kan dökmeye yönlendirici anlatımlar çocukları kin ve nefrete yönlendiriyor

* 3. sınıflara gönderilen “Mestik Hanım” adlı kitapta kadın bir böcek olarak gösteriliyor ve evlenmek için kendini en az dövecek kocayı arıyor. Bu durum kadına şiddeti, dayağı kaçınılmaz kılarak meşrulaştırıyor ve çocuklarda bu durumun kabul edilebilir doğal bir durum olduğu düşüncesini yerleştiriyor.

* 4. sınıflara gönderilen “İbretlik Hikayeler” serisi 8. kitapta anlatılan “En Kolay Kazanç” adlı hikaye ise Risale-i Nur’dan aynen alınmış.

* Yine 6. Sınıf öğrencilerine gönderilen “Allah Nasıl Yaratıyor” adlı kitabın 32. sayfasında “Çok doğru bir tahmin Fatih. Bu kitapları seneler önce Bediüzzaman Said-i Nursi adlı bir alim yazmış.” cümlesi geçiyor, sayfanın altında ise Nursi’nin resmi veriliyor. (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net