05 Haziran 2011 11:50

Rant caddeye indi

AKP Hükümetine yakınlığı ile bilinen ve bu dönemde hızla büyüyen holdinglerin başında  gelen Kiler Holding’in isminin Esenyurt’ta bir caddeye verildiği ortaya çıktı. Demokrat ve devrimcilerin ismini taşıyan cadde ve sokaklarıyla bilinen Esenyurt’ta Köy Enstitülerinin kurucusu İsmail Hakkı Tonguç’un ismi

Rant caddeye indi

Paylaş
Nesim Avesta

AKP DÖNEMİNDE KÂRINI KATLADI

Son 5 yılda cirosunu 3.5 kat arttıran Başbakan Erdoğan’ın “çılgın projesi” Kanal İstanbul’un rantından da ilk yararlanan Kiler Holding, ‘Kanalİstanbul’ olarak 45 alanda marka tescili için başvurmasıyla gündeme gelmişti. Holdingin lojistik merkezinin bulunduğu caddenin de adının bile değiştirilerek Kiler caddesi yapıldığı bir vatandaşın nüfus müdürlüğünden aldığı evrakla ortaya çıktı. Cünayt Taşçı isimli vatandaş Nüfus Müdürlüğü’nden aldığı evrakta Esenyurt İlçesi Namık Kemal Mahallesi’nde Türkiye’de zamanında eğitim alanında büyük katkıları olan Köy Enstitülerinin kurucusu İsmail Hakkı Tonguç’un ismini taşıyan Tonguç Baba Caddesi’nin artık Kiler Caddesi olarak değiştirildiğini gördü.  

13 yıldır aynı ikamette yaşayan ve karşılaştığı olaya çok şaşırdığını ve anlam veremediğini belirten Taşçı, “Sokak ve cadde isimleri bu kadar keyfi nasıl değiştiriliyor, nasıl isteyen kendi ismini, markasını cadde ismi yapabiliyor?” diye tepki gösterdi.

MECLİS ÜYESİ: USULSÜZLÜK VAR

Esenyurt Belediye BDP’li Belediye Meclis Üyesi Suphi Belçolak konuyla ilgili sorularımızı yanıtladı. Kararın belediye meclisi tarafından alındığını onaylayan Belçolak, “İsim değişikliği nin caddenin  bölünmesinden dolayı  yapıldığını söylediler ve caddenin Saadetdere Mahallesi’nde kalan kısmını Kiler Caddesi olarak değiştirdiler” dedi.  Kiler Holding caddeyi büyük tonajlı araçları ile parsellemiş ve işlevsiz hale getirmiş olduğunu söyleyen Belçolak, Namık Kemal Mahallesi’nde kalan bölümün de resmi kayıtlarda Kiler Caddesi olarak görünmesinde usulsüzlük olduğunu ileri sürdü.

EMEP: DURUM ÇOK VAHİM

Emek Partisi (EMEP) Esenyurt İlçe Yöneticisi Hüseyin Aksoy ise “Bu usulsüz isim değişikliği, Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu ve partisi AKP’nin yandaşlarına nasıl çalıştığının yeni bir örneğidir” dedi. Köy Enstitüleri Kurucusu’nun adının caddeden alınmasıyla belediye başkanının ne kadar “demokrat ve halkçı” olduğunun ortaya çıktığını ifade eden Aksoy, “Necmi Kadıoğlu  Esenyurt Belediye Meclisinin iradesini çiğnemiştir. AKP’nin dışındaki belediye meclisindeki diğer partilerinin bu usulsüz isim değişikliğinden haberleri olmadığını da duyduk. Eğer bu doğru ise olay daha vahimdir. Esenyurt bilindiği üzere birçok cadde ismi halka mal olmuş aydın sanatçı devrimcilerin ismini taşımaktadır. Amaç buraları dün Nazım Hikmet heykelinin yerinden kaldırmasında olduğu gibi bugün de cadde isimlerini levhalardan sökerek kendilerince dizayn etmektir” diye konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)


ESENYURT’TA İLK DEĞİL


*AKP’li Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu’nun bu konudaki vukuatları ise ilk değil. Kadıoğlu kısa bir süre önce eski Belediye Başkanı Gürbüz Çapan tarafından yaptırılan şair Nazım Hikmet heykelini bir gece yarısı kaldırıttı.
* 75. Yıl Cumhuriyet Parkı’nın adını Tapu Kadastro Parkı olarak değiştirmek istedi.
*Belediye binasının altındaki Kültür Merkezinde yapılan faaliyetlere son verdi. Bunu da “Aşağısı heykel dolu. Sağa bakıyorum çıplak kadın resmi, sola bakıyorum acayip acayip resimler, heykeller. Başka bir çözüm bulacağız” dedi. Merkezin sanatçı çalışanları Par ve Bahçeler Müdürlüğüne sürgün edildi.
*Kadıoğlu sokak isimlerine alerjisini bir konuşmasında şu şekilde dile getirdi: “Şimdi size Esenyurt’ta caddelere konulan isimleri tek tek sayacağım: Doğan Araslı Caddesi, Sırrı Atalay Caddesi, Aşık Şenlik Caddesi, Adile Naşit Caddesi… Hele bir isim söyleyeceğim ki, saçlarınız diken diken olacak: Deniz Gezmiş Caddesi... Ama merak etmeyin ben gereğini yapıyorum” Kadıoğlu’nun bu sözleri büyük infial yarattı.
*Necmi Kadıoğlu, bitimine az bir süre kala Esenyurt Devlet Hastanesi’ne kendi isminin verilmesi için Belediye Meclisi `nde oylama yaptırdı. Esenyurt Necmi Kadıoğlu Devlet Hastanesi  isimli tabelayı, hastanenin ön cephesine astırdı.


TONGUÇ BABA  KİMDİR?

İSMAİL Hakkı Tonguç (1893 - 24 Haziran 1960), eğitimbilimci, köy enstitülerinin mimarı ve dönemin İlköğretim Genel Müdürü. 10 Temmuz 1926 ile 26 Ağustos 1926 tarihleri arasında, ilköğretim müfettişleri ve ilkokul öğretmenleri için Ankara’da açılan “İş İlkesine Dayalı Öğretim Kursu”nda, yabancı öğretim üyeleri ile birlikte çalışarak, daha sonra Köy Enstitülerinin temel ilkesi, sloganı olacak “iş için, iş içinde, işle eğitim” anlayışını geliştirdi. 1937’de Köy Eğitmenleri Yasası çıktıktan sonra, İzmir’de Kızılçullu’da (bugünkü Şirinyer), Eskişehir Çifteler’de ilk köy öğretmen okulları açıldı. 28 Aralık 1938’de vekaleten yürüttüğü İlköğretim Genel Müdürlüğü görevine atandı. 17 Nisan 1940’ta Köy Enstitüleri Kanunu çıktıktan sonra açılmaya başlayan enstitülerle çok yakından ilgilendi. 1946’da görevden alınışına değin, enstitüler için canla başla çalıştı. İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü çalışmalarından dolayı kendisini takdir ettiğhalde, seçimleri kaybetmemek için, çok desteklediği Köy Enstitüleri sevdasından vazgeçen İnönü, O’nu, 25 Eylül 1946’da görevinden alarak, Talim Terbiye Kurulu üyeliğine getirdi. Ardından Türkiye’nin değişik yerlerinde sürgün olarak öğretmenlik yaptı. 1954’te kendi isteğiyle emekli oldu. 1956’da Avrupa’yı gezdi ve İsviçre’deki Pestalozzi Çocuklar Köyü’nü inceledi. 1958’de hastalanan İsmail Hakkı Tonguç, 11 Haziran 1960’ta çoktan kapatılan Hasanoğlan Köy Enstitüsü’ne yıllar sonra ilk kez gitti. 24 Haziran 1960’ta yaşama gözlerini yumdu. Arkasından hakkında birçok kitap yazıldı ve adını taşıyan okullar açıldı.

ÖNCEKİ HABER

Engelliler de Tüzel’i destekliyor

SONRAKİ HABER

Arap Birliği Sekreteri: Suriye'nin üyeliği ülkelerin onayına bağlı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa