BDP\

BDP'li vekillere ilişkin karar yarına kaldı

BDP'nin tutuklu 5 vekiline ilişkin yapılan tahliye başvurularına yargılandıkları mahkemelerce verilecek cevaplar yarına kaldı.

Ergenekon davasının tutuklu sanığı olan CHP Milletvekili Mustafa Balbay'a ilişkin Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) "Seçilme haklarının ihlal edildiği" ve "Tutukluluğunun makul süreyi aştığı" gerekçelerine dayandırarak verdiği kararın ardından Balbay tahliye edilirken, gözler bu kez BDP'nin tutuklu 5 vekiline çevrildi. Kararın açıklanmasının hemen ardından Diyarbakır Barosu avukatları, tutuklu vekillerden Faysal Sarıyıldız, Kemal Aktaş ve Selma Irmak için 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ne, İbrahim Ayhan ve Gülser Yıldırım için ise 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvuruda bulunmuştu.

Yapılan başvurular üzerine BDP Urfa Milletvekilli İbrahim Ayhan'a ilişkin savcılık ilgili mahkemeye "Seçilme haklarının ihlal edildiği" ve "Tutukluluğunun makul süreyi aştığı" gerekçelerine dayandırarak tahliye yönünde mütalaa sundu.

Fakat aynı mahkemede yargılanan bir diğer vekil Gülseren Yıldırım'a ilişkin ise, henüz savcı tarafından mütalaa sunulmaması nedeniyle mahkeme herhangi bir karar vermedi.

Yine diğer vekiller Faysal Sarıyıldız, Kemal Aktaş ve Selma Irmak'a ilişkin Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ne tahliye yönünde yapılan başvurulara ilişkin de savcılar tarafından mahkemeye herhangi bir mütalaa sunulmadı.

Mesainin bitmesi ve mütalaaların hazır edilmemesi nedeniyle yarına bırakılan kararlara ilişkin Diyarbakır 5. ve 6. Ağır Ceza Mahkemeleri'nin bir araya gelerek ortak karar vermeleri bekleniyor.

Savcını tahliyesini talep ettiği BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, BDP Şanlıurfa İl Başkanlığı görevini yürütürken 1 Ekim 2010'da gözaltına alınarak, tutuklandı. Ayhan, Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde, 'terör örgütüne üye olmak' suçlamasıyla 10 yıl hapis cezası istemiyle yargılanıyor. 

Öte yandan Avukat Mustafa Yıldız, BDP'nin "KCK" davasından tutuklu bulunan Batman Belediye Başkanı Nejdet Atalay'ın tahliye edilmesi için Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurdu. (DİHA)

www.evrensel.net