BDP\

BDP'li Kaplan ‘sansürlü raporu’ fırlattı

Hasip Kaplan, BDP’nin muhalefet şerhinde yer alan 'Kürdistan' ibaresinin çıkarılması eleştirdi. Kürsüye elinde iki rapor kitabı ile çıkan Kaplan, 'Böyle rezalet olmaz' diyerek BDP’nin muhalefet şerhi çıkarılarak yeniden basılan kitabı yere fırlattı.

2014 yılı bütçesinin Meclis Genel Kurulu’ndaki görüşmesi protestolu başladı. BDP Şırnak Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Hasip Kaplan, 2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı Raporu'nda BDP’nin muhalefet şerhinde yer alan 'Kürdistan' ibaresinin çıkarılması eleştirdi. Kürsüye elinde iki rapor kitabı ile çıkan Kaplan, "Bugün Dünya İnsan Hakları Günü, bugün de insan hakları ihlali yapacaksanız ne diyeyim. Ayıp, günah olur. Bu kitapçığı bize sormadan bastırmışsınız. Bizim şerhimizi yok saymışsınız. Böyle rezalet olmaz” diyerek BDP’nin muhalefet şerhi çıkarılarak yeniden basılan kitabı yere fırlattı.
Görüşme başlamadan önce, söz isteyen Kaplan’a Cemil Çiçek., BDP’nin talebinin alındığını, ancak tartışmaların bir gün önce yapıldığını söyledi. Çiçek, “En yetkili kurul Genel Kurul’dur. O da dün kararını vermiştir” diyerek Kaplan’a söz vermek istemedi. Ancak Kaplan ısrar edince söz verildi.
Balbay’ın özgürlüğüne kavuşmasından dolayı mutlu olduklarını belirten Kaplan, “BDP’li 6 milletvekilinin de aynı şekilde görevlerine başlamalarını bekliyoruz” dedi.

KAPLAN’DAN OTURMA EYLEMİ
Kaplan konuşurken, Balbay ile öpüşme sırasına giren milletvekillerinin gürültüsü artınca Başkan Çiçek, milletvekillerini uyardı. Bunun üzerine konuşmasına ara veren Kaplan kürsünün yanında yere oturdu. Cemil Çiçek de “Sayın Kaplan konuşmanızdan çok oturmanız dikkat çekecek. Genel Kurul eylem yeri değildir” diye müdahale etti.
Kaplan süresinin yeniden başlatılarak konuşmak isteyince Başkan Çiçek, “Merak etmeyin hak yemeyiz” yanıtı verdi. Bunun üzerine Kaplan, “İnsan hakları gününde de hak yemeyin. Siz  en tecrübelisiniz, her dönem varsınız” deyince salonda gülüşmeler oldu.

‘İKİ RAPOR VAR, BİRİ SANSÜRLÜ’
Yeniden kürsüye gelen Kaplan, 6-7 ciltlik bütçe raporunun 1. Cildinde  BDP’nin muhalefet şerhinin bulunduğunu, içindeki ‘Kürdistan’ ifadesi nedeniyle usul tartışması açılıp, rapordan çıkarılmasına karar verildiğini hatırlattı. Kararın, BDP’nin muhalefet şerhinin bütünüyle çıkarılması ve yeniden basılması olduğu halde, 3 sayfalık bölümün çıkarılıp, sansürlendiğini belirten Kaplan, Meclis Başkanlığı’nın kendilerinden yeni şerh yazmalarını istemediğini söyledi. Elinde iki raporu göstererek, “Bu sansürlü, bu hakiki rapor” diyen Kaplan, “Siz nasıl değiştirirsiniz? Meclis Başkanlığını AİHM’e şikayet edeceğiz. Fikir özgürlüğü neymiş göstereceğiz” dedi. Kaplan daha sonra sansürlenen raporu yere atarak protesto etti. AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli de söz alarak, muhalefet şerhlerinin anayasa, yasalara uygun olması gerektiğini savundu.

‘ACISININ KEYFİNİ YAŞAYAN KADIN’
Daha sonra söz alan BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık ise fırtınanın “Kürt, Kürdistan” sözleri üzerine koptuğunu söyledi.  Sakık, Başbakan Erdoğan’ın Diyarbakır’daki sözlerine atıf yaparken, Hatip Dicle’nin yerine milletvekilliğini alan AKP Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat  yerinden “ayıp ediyorsunuz”  bağırdı. Bunun üzerine Sakık, “Acısının keyfini yaşayan kadın sen sus. Asıl siz ayıp ediyorsunuz” dedi.
Kürtler olarak başlarının dik olmasını, eşit yurttaşlık hakkı istediklerini belirten Kaplan, “Onun için bu anayasaya, savaş yasalarına saygı duymuyoruz. ” diye konuştu.
AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal da kendilerinin çözüm için risk aldıklarını, BDP’nin ise bundan beslendiğini ileri sürdü.  Tartışmalar ve karşılıklı laf atmalar bir süre daha devam etti. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net