10 Aralık 2013 15:01

Pikolo: çocuk işçilerin hikayesi

Ordu ilinde Mevsimlik Fındık Tarımında Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesi Projesi kapsamında hazırlanan ‘Pikolo, Daha İyi Bir Geleceğe Büyümek’ isimli belgeselin ilk gösterimi Ordu’da gerçekleştirildi.

Pikolo: çocuk işçilerin hikayesi
Paylaş

Ordu ilinde Mevsimlik Fındık Tarımında Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesi Projesi kapsamında hazırlanan ‘Pikolo, Daha İyi Bir Geleceğe Büyümek’ isimli belgeselin ilk gösterimi Ordu’da gerçekleştirildi. Belgesel Perşembe akşamı 21.00′de Feriye Sineması’nda İstanbullu izleyiciyle buluşacak.

‘Pikolo-Daha iyi bir geleceğe büyümek’ belgeselinin öncelikli amacı; kamu ve özel sektör işbirliğini içeren ortaklıklar oluşturarak eğitim aracı olmak ve bu konuda kamuoyu yaratmak. Ordu’da 2013 yılı fındık hasatı süresince kamu ve yerel yönetimler, mevsimlik işçi aileleri ile çocukları, bahçe sahipleri, tarım aracıları, eğitimciler ve yöre halkıyla gerçekleştirilen görüşmeler ışığında hazırlanan belgeselle mevsimlik tarımda çocuk işçiliğin nedenleri ve sorunları tüm çıplaklığıyla ortaya konuyor. Bu sorunun ortadan kaldırılması için çözüm yollarını da aktaran belgeselin yönetmeni Bahçeşehir Üniversitesi akademisyenlerinden Deniz Gürgen.

Bu projeyle Türkiye’de mevsimlik gezici tarım işlerinde çocuk işçiliğinin sona erdirilmesine katkı sağlanması hedefleniyor. ‘PİKOLO-Daha iyi bir geleceğe büyümek’ belgeseli ile mevsimlik tarım işlerinde çocuk işçiliği ile mücadele konusunda kamuoyu duyarlılığının artırılmasına katkı sağlanacak. Belgeselin ilerleyen günlerde İstanbul ve diğer şehirlerde de yapılması planlan gösterimleriyle daha geniş bir kitleye ulaşılması amaçlanıyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

BGST: Seküler tiyatrolar tasfiye edilmek isteniyor

SONRAKİ HABER

Dışişleri Bakanlığında "FETÖ" soruşturması: 28 gözaltı kararı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa