05 Haziran 2011 11:40

Engelliler de Tüzel’i destekliyor

Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın seçim çalışmaları kapsamında gittiği Batman’da kör bir vatandaşa “Bu halinle bile sana iş verdik daha ne istiyorsun” sözleri AKP’nin engelli vatandaşlara nasıl baktığının açık bir göstergesi olarak yorumlanmıştı.Eminönü Belediyesi’nde engelli kadrosunda 20 y

Engelliler de Tüzel’i destekliyor

Paylaş
Dilek Yağlı / Rıdvan Yıldız

Eminönü Belediyesi’nde engelli kadrosunda 20 yıl çalışan Mehmet Bilen bu yüzden oyunu Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku İstanbul 3. Bölge Bağımsız Milletvekili adayı Abdullah Levent Tüzel’e verecek.  

Kıraç’ta seçim çalışmalarını takip ederken karşılaştığımız Mehmet Bilen neden Tüzel’e oy vereceğini şöyle açıklıyor: “Emek mücadelesinden gelen bir isim olduğu için Abdullah Levent Tüzel’i destekliyorum. Bizim gibi işçinin yanında olanların meclise girmesi gerekiyor.”

Karadenizli yoksulla, Kürt yoksulunun arasında bir fark olmadığı, Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku’nun bu iki çevrenin mücadelesini ortaklaştıracağını dile getiren Bilen, Başbakanın savaş çığırtkanlığı yaptığını blokun ise barış istediğini söyledi.

OYUMUZA İPOTEK KOYUYOR

Başbakanın Kürt sorunu “bir var bir yok” dediğini hatırlatan Bilen, Kürt halkının artık AKP’ye kanmaması gerektiğini kaydetti.

Başbakan Erdoğan’ın 2023 hedefini yorumlayan Bilen, “Bana on iki sene daha oy vereceksiniz diyor. Babam bile bana on sene itaat edeceksin demedi. Zorla ipotek mi edeceğiz oyumuzu. Tayyip her şeyi ‘ben’ yaptım diyor. Toplumcu değil adam cemaatçi.  Kendisini öne çıkarıyor hep. Biz derken de Kürdünü, Alevisini, Çerkesini ayrı tutuyor. Bizim yararımıza bir şey beklenemez ondan. AKP’ye giden her oy kurşun, cop, gaz olarak bize geri dönecek yine” diyor.

HALK BÜYÜMEDİ

Bilen, seçim sürecinde AKP’nin  “İstikrar sürsün, Türkiye büyüsün” sloganına şöyle tepki gösteriyor; “Yoksulluk işsizlik artarken Türkiye büyür mü? Biz büyümedik. İnsanlar aç, yoksulluk içinde yaşıyor. Tayyip’in yanında olan büyüyor, karşısında olan yoksullaşıyor.”

İstanbul’a doğudan devamlı göç olduğunu ve işsizliğin arttığını söyleyen Bilen, insanların doğdukları yerlerde doyamadıkları için göç etmek zorunda kaldıklarını dile getirdi.  

İşsizlik sorununu ne AKP’nin ne CHP’nin nede MHP’nin çözemeyeceğine dikkat çeken Bilen, çünkü işsizliğin bu partilerin uyguladığı politikalardan kaynaklandığını söyledi.

“Bu AKP iktidarı yönetiminde ülkede sendikalı işçi sayısı artmış mı? Tersine azaldı. Memura TİS hakkı vermiş ama grev hakkı yok. Bu, tekerlekli sandalyesi olmayan bir engelinin eyleme gitmesi gibi bir şey. Yüksek Hakem Kurulu var, o da başbakanın ağzından çıkana bakıyor” diyen Bilen, işçinin, emekçinin, engellilerin AKP’ye oy vermemesini istedi.

ENGELLİYSEN DİLENCİLİK YAP

Bugün binlerce engellinin aç ve işsiz olduğunu söyleyen Bilen, “Ben işçi olabilmek için çok uğraştım. Engelliysen dilencilik yapacaksın deniliyor bize. Bugün hükümetin bakanı ‘Açsan da elhamdülillah diyeceksin’ diyor. Bize verilen işi, maaşı sadaka olarak görüyor. Eskiden kota vardı, işyerlerinin belli bir oranda engelli çalıştırmaları şarttı. Ama şimdi sözleşmeli işçilik diye bir şey var. Engelliyi sözleşmeli işe alıyor, kadrolu almıyorlar. Zaten genel olarak sözleşmeli çalışmak büyük bir sorunken, engelli için bu ayrı bir dert” diye konuştu.   (İstanbulEVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

‘AKP’ye oy verdim şimdi EMEP adayıyım’

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa