10 Aralık 2013 14:45

Balbay, TBMM'de yemin etti

CHP İzmir Milletvekili, gazeteci Mustafa Balbay serbest kaldığı günün ertesinde önce çalıştığı gazeteye, ardından Meclis’e geldi. Kılıçdaroğlu ile Meclis’teki makamında bir süre görüşen Balbay daha sonra Meclis Genel Kurulu’nda yemin etti.

Balbay, TBMM\'de yemin etti
Paylaş

CHP İzmir Milletvekili, gazeteci Mustafa Balbay serbest kaldığı günün ertesinde önce çalıştığı gazeteye, ardından Meclis’e geldi. Kılıçdaroğlu ile Meclis’teki makamında bir süre  görüşen Balbay daha sonra Meclis Genel Kurulu’nda yemin etti.

4 yıl 5 ay cezaevinde kalan Mustafa Balbay, Anayasa Mahkemesi’nin kararının ardından serbest bırakıldıktan sonra bugün eşi Gülşah Balbay ile kızlarını okula bırakıp, Cumhuriyet Gazetesi’ne geldi. Burada gazetecilere açıklama yapan Balbay daha sonra Cumhuriyet Gazetesi çalışanları ile bir araya geldi, yazı işleri toplantısına katıldı.

Balbay öğlen saatlerinde de Meclis’e gelerek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile makamında bir süre görüştü. Meclis’te öğlen yemeğini de yiyen Balbay, Meclis Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında toplanan Genel Kurul Salonu’na girdi.

Eşi ve çocuklarının da locadan izlediği yemin töreni için salona gelen Balbay’ı CHP ve MHP’li milletvekilleri alkışlarla karşıladı. AKP’den de sadece Grup Başkanvekili Belma Satır alkışladı.

Meclis’e ilgi, açılış günü gibi gazeteciler ve konuklar açısından oldukça yoğun oldu.

Meclis Başkanı Cemil Çiçek yemin etmesi için Balbay’ı kürsüye çağırdı. Yine CHP ve MHP’lilerin alkışları ile kürsüye gelen Balbay, oldukça heyecanlı bir şekilde yeminini etti.

Yeminin ardından konuşan Meclis Başkanı Çiçek, “geçmiş olsun” dedi, Balbay’a başarılar diledi. Balbay’ın yeminin 10 Aralık İnsan Hakları Günü’ne denk gelmesini de anlamlı bulduğunu belirten Çiçek, “İster milletvekili, ister sıradan vatandaş olsun uzun tutukluluktan dolayı hak mağduriyeti yaşayanların, hak ihlali uğrayanların özgürlüklerine kavuşmalarını temenni ediyorum” dedi.

SAKIK, ‘GEÇMİŞ OLSUN’ DEDİ

Balbay ile Meclis koridorunda karşılaşan BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, “geçmiş olsun” dileklerinde bulundu. Gazetecilerin ne konuştuklarını sorması üzerine Sakık, “Merhabalaştık. Geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. Kendisi de ‘inşallah sadece vekiller değil, mağdur olan bütün arkadaşlar bırakılır’ dedi” diye konuştu,

Sakık Balbay’ın serbest bırakılmasına ilişkin de şunları söyledi: “Anayasa Mahkemesi’nin kararı, mağdur olan herkes için olmalı. Dün mahkeme Balbay için ne karar verdi ise bütün mağdurlar  için o karar verilmeli. O zaman hukukun ve huzurun ülkesi olur. Kişiden kişiye değişen hukuk anlayışı olursa bunun adı hukuk olmaz.”

Uzun tutukluluk sürelerine dikkat çeken Sakık, “Kararı takdir ediyoruz, olması gereken bu, ama herkes için olması gereken de bu. 5 yıldır sadece siyasetten dolayı içeride olan belediye başkanları, milletvekilleri, il genel meclis üyeleri var. Bunlar da seçilmiş ve siyaset yaptıkları için içerideler. Ceza verilse 5 yıl, yattıkları süre zaten karşılıyor. Devletten alacakları da var” diye konuştu.  (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Gezi’de kadın olmak

SONRAKİ HABER

Hasta yakınları, kendisini "kırmızı alana" almayan güvenlik görevlisini darbetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa