10 Aralık 2013 10:54

Sanat kurumlarının kapatılmasına Mozart'lı tepki

Türkiye’nin tanınmış sanatçısı, orkestra şefi Gürer Aykal, sanat kurumlarının kapatılma girişimlerine Meclis’te tepki gösterdi. Aykal, tepkisini Mozart bestesiyle gösterdi.

Sanat kurumlarının kapatılmasına Mozart\'lı tepki
Paylaş

Türkiye’nin tanınmış sanatçısı, orkestra şefi Gürer Aykal, sanat kurumlarının kapatılma girişimlerine Meclis’te tepki gösterdi. CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan ile Meclis’te basın toplantısı düzenleyen Gürer Aykal,  sanat kurumlarının kapatılma girişimlerine öğrencilerinin  Mozart’tan çaldığı parçalarla karşı çıktı, basın koridoru, keman sesleriyle  yankılandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın  devlet tiyatrosu, opera ve balesi  ve çok sesli koroları kapatma girişimlerine değinen Emine Ülker Tarhan, “ AKP’nin  gerici politikalarına  boyun eğmeyeceğiz” dedi. Tarhan, sözü orkestra şefi Gürer Aykal’a bıraktı.

Eleştirilerini Mozart’ı örnek vererek yapan Aykal,  Mozart’ın 250  yıl önce ‘Türk Marşı’ yazdığını, Türkiye’yi dünyaya en çok  tanıtan besteci olduğunu söyledi. Mozart’ın bestelerinin  insan üzerinde  bıraktığı olumlu etkileri  vurgulayan Aykal, “ tanrı  bizi Mozart’sız bırakmasın”  diye konuştu. Cumhuriyetin  en büyük  kazanımlarından  olan sanat kurumlarının kapatılma girişimlerine dikkat çeken Aykal,  “2 bin kişilik sanatçı grubu, aileleri endişe içinde. Rahat uyuyamıyorlar” dedi.  ABD’de bile sanat kurumlarının devlet desteğiyle ayakta kaldığına dikkat çeken  Aykal,  Kültür ve Turizm Bakanlığı’na düzenlemeleri sanatçılarla birlikte yapma çağrısında bulundu.

Aykal, konuşmasını tamamladıktan sonra Mozart’tan parçalar çalındı. TBMM’nin basın koridoru keman sesleriyle yankılandı.  (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

\'Gezi direnişi\' iddianamesi tamamlandı

SONRAKİ HABER

Evrensel 25 yaşında: Gerçeklerden vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa