10 Aralık 2013 06:00

'Demagoji yapmayın Ergene’yi koruyun'

Edirne’de katıldığı toplu açılış töreninde konuşan Başbakan Erdoğan’ın söylediği “Geziciler, çevreciler biraz da Ergene’nin kenarında dolaşsınlar yahu. Hesabını sorsunlar” sözlerine yanıt yine Ergene’den geldi.

\'Demagoji yapmayın Ergene’yi koruyun\'
Paylaş

Yusuf YAVUZ
Edirne


Edirne’de katıldığı toplu açılış töreninde konuşan Başbakan Erdoğan’ın söylediği “Geziciler, çevreciler biraz da Ergene’nin kenarında dolaşsınlar yahu. Hesabını sorsunlar” sözlerine yanıt yine Ergene’den geldi. Ergene Platformu Sözcüsü Avukat Bülent Kaçar, “Siyasi demagoji değil, Ergene’yi kirlilikten koruyacak etkin idari tedbirler ve yaptırımlar bekliyoruz” diye konuştu.
Trakya turu kapsamında Edirne’de düzenlenen toplu açılış töreninde konuşan Başbakan Erdoğan, bölgede yapılan yatırımlara değinerek, “Geziciler çevreciler biraz da Ergene’nin kenarında dolaşsınlar yahu. Hesabını sorsunlar. Çevreciyiz, yeşilciyiz dediler. On tane ağaç sökülüp başka yere dökülüyor, ki Türkiye’de milyarlarca ağaç diktik biz. Böyle bir iktidara yeşil düşmanı dediler. Hâlâ adımlarımızı atıyoruz, atmaya da devam edeceğiz. Türkiye’de yeşil de-yince, orman deyince akla Ak Parti iktidarı gelir. Ama dürüst olsalar bu noktada gerçekten aklıselim sahibi olsalar, Ergene’yi Meriç’i gezerler. Buradaki bu hali görüp sonra da biz ne yapıyoruz derler” ifadelerini kullandı.

‘ERGENE’Yİ KİRLETENLERİ SİYASİLER KORUYOR’
Yılardır sanayi atıklarıyla kirletilen Ergene Nehri’nin korunması için mücadele yürüten Ergene Platformu Sözcüsü Avukat Bülent Kaçar ise, “Biz Ergene havzası ve nehrin kenarında yaşayanlar olarak Ergene’yi kirletenlerin kimler olduğunu çok iyi biliyoruz. Ergene’yi kirletenler vahşi sermaye olduğu gibi, kirletenleri koruyanlar da yıllardır bu ülkeyi yöneten siyasilerdir” dedi. Kaçar, çıkar gözetmeksizin yaklaşık 20 yıldır mücadele ettiklerinin altını çizerek, “Bırakın çevreyi korumayı, aksine bölge planında yapılan değişiklikle Trakya’ya kömürle çalışan termik santraller kurulmasının önünü açan siyasi iktidar ‘çevreci’ sıfatını hak etmiyor” diye konuştu.

‘DEMAGOJİ DEĞİL YAPTIRIM BEKLİYORUZ’
Trakya Bölgesi’nin verimli tarım arazileri-ne ve zengin ekolojik değerlere sahip olduğunu da vurgulayan Kaçar, bölgenin çarpık yapılaşma ve sanayiye kurban edilmek istendiğini belirterek, “Trakya halkı siyasi açıklamalar ve demagojilerden öte Ergene’deki kirliliğin önlenebilmesi için ‘fabrika kapatmalar’ da dahil, etkin idari tedbirler ve yaptırımlar bekliyor” dedi.

TRAKYA TEHDİT ALTINDA
1/100 bin ölçekli Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Revizyon Çevre Düzeni Planında yapılan değişiklik, 5 Haziran 2013 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onaylandı. 2004 yılında yürürlüğe giren ve korumadan yana içeriğiyle sermaye ve iktidar çevrelerinin keyfini kaçıran önceki çevre düzeni planı, üzerinde yapılan pek çok değişiklikle bakanlık tarafından onaylanarak bölgede nükleer ve termik santrallerin kurulabilmesinin önü açıldı. Danıştay 6. Dairesi, daha önce planda yapılan değişiklikleri anayasaya aykırı bularak, planın 26 maddesinin yürütülmesini durdurmuştu.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Irak\'ta bombalı saldırı: En az 11 kişi öldü

SONRAKİ HABER

Vakit birliği güçlendirme vakti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa