Antarktika\

Antarktika'da soğuk rekoru: -91.2 derece

Antarktika’da Japonya’ya ait Fuji Kubbesi istasyonu civarında ölçülen - 91.2 derece ile dünyanın en düşük sıcaklık rekoru kırıldı. Gölcük Tabiat Parkı’nda ise gece hava sıcaklığının - 10 dereceye düşmesi üzerine göl yüzeyi dondu.

Antarktika’da Japonya’ya ait Fuji Kubbesi (Dome Fuji) istasyonu civarında ölçülen -91.2 derece ile dünyanın en düşük sıcaklık rekoru kırıldı.

Bir önceki dünya rekoru, 30 yıl önce Antarktika’daki Rus istasyonu Vostok’ta kaydedilmişti.

1983’te ölçülen hava sıcaklığı -89.2 derece olarak kayıtlara geçmişti.

Fuji Kubbesi istasyonu, deniz seviyesinden 3786 metre ile Antarktika’daki tüm istasyonlar arasında en yüksek noktada bulunan istasyon olarak biliniyor. (DIŞ HABERLER)
 


POLONYA’DA TİPİ  3 CAN ALDI

Polonya’da şiddetli kar ve fırtına nedeniyle bir ağacın otomobilin üzerine devrilmesi sonucu 3 kişi hayatını kaybetti. Böylece şiddetli tipi nedeniyle Avrupa’da yaşamını yitirenlerin sayısı 8’e yükseldi.

İngiltere’de ise hızı saatte 225 kilometreye ulaşan fırtına hayatı felç etti. Tipinin özellikle Doğu ve Kuzey Avrupa’da etkisini sürdürmesi bekleniyor. (DIŞ HABERLER)


GÖL DONDU

Çam ormanları arasında saklı Gölcük Tabiat Parkı’nda gece hava sıcaklığının eksi 10 dereceye düşmesi üzerine göl yüzeyi dondu.
Hafta sonu etkili olan kar yağışı sonucu Gölcük’te kar kalınlığı 30 santime ulaştı. Karla kaplanan çam ormanları arasındaki Gölcük’te kartpostallık görüntüler oluştu. Dün gece hava sıcaklığının eksi 10 dereceye düştüğü Gölcük’te göl yüzeyi buz tabakasıyla kaplandı. Sabah saatlerinde güneşin yüzünü göstermesiyle birlikte Gölcük’ün karla kaplı manzarası etkiledi. (Bolu/DHA)

www.evrensel.net