Rojava sınırında artık \

Rojava sınırında artık 'utanç duvarı' var

Kürtler arasında infiale yol açmasına rağmen Mardin'in Nusaybin ile Rojava'nın Qamişlo sınırına örülen "utanç duvarı"nın yapımı tamamlandı.

Mardin'in Nusaybin ile Rojava'nın Qamişlo sınırına örülen 1 km "utanç duvarı"nın yapımı tamamlandı.

Kürtler arasında infiale yol açmasına rağmen Mardin'in Nusaybin ile Rojava'nın Qamişlo sınırına örülen 1 km uzunluğundaki "utanç duvarı"nın inşası tamamlandı. Rojava sınırına örülen yaklaşık 1 metre 50 cm'lik beton duvarın üzerine 1 metre 20 santim yüksekliğinde de tel örüldü. Kesici tel örgülerle birlikte yaklaşık 2 metre 70 santime ulaşan "utanç duvarı"nın dibine ise 3 jiletli tel örgüsü konuldu.

Örülmeye başlanması üzerine Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan'ın 9 gün boyunca ölüm orucuna girdiği "utanç duvarı", özellikle bölge illerinde ve batıda yoğun tepki eylemlerine yol açmıştı. 7 Kasım'da BDP öncülüğünde Nusaybin'de binlerce kişinin katıldığı protesto eyleminin ardından "utanç duvarı" konusu Bakanlar Kurulu toplantısı gündemine dahi girmiş ve tartışılmıştı. Tepkilerin giderek artması karşısında hükümet, resmi açıklama yapmadan geri adım atarak duvarın inşaatını durdursa da inşaata bir süre sonra yeniden başlanmıştı. (MARDİN)
 

www.evrensel.net