09 Aralık 2013 16:38

Bursa'da şofben faciası: 3'ü çocuk 5 kişi öldü

Bursa'da, doğalgaz ile çalışan şofbenden sızan gazdan zehirlenen, 5 kişilik aile hayatını yitirdi. Ölenlerden 3'ü çocuk

Bursa\'da şofben faciası: 3\'ü çocuk 5 kişi öldü
Paylaş

Bursa'da, doğalgaz ile çalışan şofbenden sızan gazdan zehirlenen, Fatime Madenci (46), boşandığı eşinden dünyaya gelen çocukları Gülben Şeker (14), İpeksu Şeker (7) ile birlikte yaşadığı Çetin Mete (47) ile onun oğlu Metehan Mete (4) yaşamlarını yitirdi. Facia, kardeşi Çetin Mete'den haber alamayan ağabeyi Metin Mete'nin gittiği evin kapısını çilingire açtırması sonucu ortaya çıktı.

Bursa'da, eşinden boşanan Fatime Madenci ile günübirlik işlerde çalışan eşinden boşanan Çetin Mete, 5 ay önce çocuklarını yanlarına alıp, birlikte yaşamaya başladı. Çift ve çocukları, 3 gün önce Merkez Osmangazi İlçesi Hocahasan Mahallesi'ndeki 5 katlı binanın zemin katındaki daireye taşındı.

Fatime Madenci'nin, Adapazarı'nda evli olan ve soyadı öğrenilemeyen Özlem adlı büyük kızı, bugün sabah saatlerinde annesinin birlikte yaşadığı Çetin Mete'nin ağabeyi Metin Mete'yi telefonla arayıp, "Ben annemden haber alamıyorum. Telefonlara da bakmıyor. Merak ediyorum. Eve gidip bir bakar mısın?" dedi. Saat 14.00 sıralarında çiftin birlikte yaşadığı eve gelen Metin Mete, cep telefonlarının çağrılarının yanıtsız kalması ve ısrarla zili çalmasına rağmen kapının açılmaması üzerine çilingir çağırdı. Çilingirin kapıyı açmasının ardından içeri giren Metin Mete, 5 kişinin hareketsiz bedenleriyle karşılaşınca şoke oldu. Metin Mete, hemen polise ve sağlık ekiplerine haber verdi.

Evde yapılan incelemede, Fadime Madenci, kızları Gülben ve İpeksu Şeker ile Çetin Mete'nin oturma odasında, Metehan Mete'nin ise banyoda, şofbenden sızan gazdan zehirlenerek yaşamlarını yitirdikleri belirlendi.

Olay yeri inceleme ekiplerinin yaptığı ilk incelemeye göre, 5 kişinin mutfakta bulunan doğalgazla çalışan şofbenden sızan gazdan zehirlendikleri belirlendi. İncelemede, Fatime Madenci'nin, dün gece, önce kızları Gülben ve İpeksu'ya banyo yaptırdığını, kızlarını oturma odasında bulunan Çetin Mete'nin yanına gönderdikten sonra son olarak küçük oğlu Metehan Mete'yi yıkarken zehirlendiğini anlayıp kendini salona atarak öldüğü bilgilerine ulaşıldı.

Gördüğü manzara karşısında sinir krizi geçiren Metin Mete, güçlükle sakinleştirilirken, evde inceleme yapan polis ekipleri, cesetleri kesin ölüm nedenlerinin belirlenmesi için Bursa Adli Tıp Kurumu Morgu'na kaldıracak.

Olayla ilgili soruşturmaya Bursa Cumhuriyet Savcılığı'na başlandı.

'TESİSAT UYGUN DEĞİL, BACA SAĞLIKSIZ'

Bursa’da 3’ü çocuk 5 kişinin yaşamını yitirdiği evde, 'bilişkişi' olarak Makine Mühendisleri Odası Şube Başkanı İbrahim Mart incelemede bulundu. Yaptığı ilk belirlemelere göre tesisatın projeye uygun olmadığını ve bacanın sağlıksız olduğunu belirlediğini bildiren Mart, zehirlenmenin, şofbenin bacasından içeri sızan karbonmonoksit gazından kaynaklandığını söyledi.

FOTOĞRAFLAR, FACİANIN NEDENİNİ ORTAYA KOYUYOR

Bursa’da 3’ü çocuk 5 kişinin yaşamını yitirdiği evde, 'bilirkişi' olarak Makine Mühendisleri Odası Şube Başkanı İbrahim Mart ve Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Ali Uluşahin’in çektiği fotoğraflar facianın nedenini ortaya çıkarıyor. Evdeki şofbenin bacasının uzatılarak apartman boşluğuna çıkarıldığı görülen fotoğraflarda, ortama oksijen sağlayacak camda açılan menfezin ise kapatıldığı görülüyor.

Makine Mühendisleri Odası Başkanı İbrahim Mart, facianın yaşandığı evdeki incelemesinin ardından yaptığı açıklamada, tesisatın projeye uygun olmadığını ve baca çıkışının da sağlıklı olmadığını vurgulayarak, "Bu konuda defalarca uyarılarımız oldu. Denetimler yeterince yapılmıyor. Yaşanan bu can kayıpları bizleri üzüyor" dedi.

İTFAİYE DAİRE BAŞKANI UYARDI

Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan, doğalgaz ve ısınmak için yakılan kömür sobasından sızan karbon monoksit gazından zehirlenme olaylarına karşı uyarılarda bulundu.

Doğalgaz kullanılan konutlarda, kesinlikle havlandırma menfezlerinin bulunmasını isteyen Orhan Doğan, "Kombinin, şofbenin ve sobanın bulunduğu mekanlarda kesinlikle havalandırma gerekiyor. Bursa’nın yüzde 90'ı doğalgaz tüketiyor. Bir metreküp doğalgaz tüketilen yerde 10 metreküp oksijen bulunması şart. Maalesef bazı aileler odanın soğumaması, içeriye toz ve koku girmemesi için havalandırmaları kapatıyorlar. Banyo ve tuvaletteki havalandırmalar dahi malesef kapatılıyor. Bu intihara davetiyedir. Bu yüzden, doğalgaz ve soba ile ısınılan evlerde mutlaka ve mutlaka havalandırmaya önem verilmelidir. Aksi halde maalesef ölümlerle karşılaşabiliyoruz" dedi.

Doğalgaz kullanmayan ailelere valiliğin önerdiği kömürleri tüketmesini, TSE'nin önerdiği sobalardan almasını isteyen Orhan Doğan, Bursa'da bu tür zehirlenme sonucu beş kişinin öldüğü bir olaya ilk kez tanık olduğunu sözlerine ekledi.

CENAZELER EVDEN ÇIKARILDI

Facianın yaşandığı evde Cumhuriyet savcısının incelemelerinin ardından yaşamlarını yitiren Fatime Madenci (46), boşandığı eşinden dünyaya gelen çocukları Gülben Şeker (14), İpeksu Şeker (7) ile birlikte yaşadığı Çetin Mete (47) ile onun oğlu Metehan Mete’nin (4) cesetleri evden çıkarılarak Bursa Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldı. (Bursa/DHA)


 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Akdeniz Üniversitesi\'nde Yüksekova protestosuna saldırı

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Roman açılımı" genelgesi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa