09 Aralık 2013 09:18

BDP: Lice'de askerler halk tarafından alıkonuldu

Lice'de alıkonulan askerleri teslim alan heyette yer alan BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, askerlerin halk tarafından Yüksekova'da 2 yurttaşın katledilmesi ve yürütülen operasyonlara tepki olarak kaçırıldığını öğrendiklerini söyledi.

BDP: Lice\'de askerler halk tarafından alıkonuldu
Paylaş

Lice'de alıkonulan askerleri teslim alan heyette yer alan BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, askerlerin halk tarafından Yüksekova'da 2 yurttaşın katledilmesi ve yürütülen operasyonlara tepki olarak kaçırıldığını öğrendiklerini söyledi.

Dün akşam saatlerinde Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Fis Ovası'ndan geçen Diyarbakır-Bingöl karayolunda yüzlerini puşi ile kapatan bir grup, yolu iki yönlü trafiğe kapatıp kimlik kontrolü yaptıktan sonra Bingöl 49'uncu Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı'nda görevli Astsubay Melik Dikyol, Astsubay Hakan Özer ve Uzman Erbaş Uğur Sert ile Erzurum'da görevli Uzman Erbaş Ali Akdemir'i alıkoydu. Askerler BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ile BDP Diyarbakır İl Örgütü'nün girişimi sonucu yaklaşık 8 saat sonra serbest bırakıldı. Bilinmeyen bir yere götürülen askerler BDP Diyarbakır il eş başkanları Zübeyde Zümrüt ve Mehmet Emin Yılmaz'ın da içinde olduğu BDP heyeti Yolçatı (Sîsê) köyü yakınlarında teslim alarak Lice Kaymakamı Tunahan Efendioğlu'na teslim etti.

Öncelikle PKK'liler tarafından kaçırıldığı sanılan askerlerin sivil yurttaşlar tarafından alıkonulduğu öğrenildi. Konuya ilişkin bilgi veren heyette yer alanlardan BDP İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, askerlerin "Yüksekova'da polisin 2 yurttaşı katletmesi" ve "Lice'de askerin operasyon hazırlığına tepki" olarak halk tarafından alıkonulduğunun kendilerine iletildiğini aktardı.

'ASKER CAM KIRIP EVE GİRDİ'

Zümrüt, "Alıkonulma öncesinde Yolçatı (Sîse) köyünü abluka altına alan askerler ve özel hareket timleri evin kapı ve pencerelerini kırarak evde arama yaptı. Bu sırada köydeki yurttaşlara ait iki otomobile el koyan askerlerin bölgede bir askeri operasyon hazırlığı içerisinde olduğunun duyumu üzerine yurttaşlar köyün kırsal kesiminde canlı kalkan eylemi başlattı. Bu sırada Fis köyünde gençler ve yurttaşlar tarafından da Bingöl-Diyarbakır karayoluna barikat kurularak kimlik kontrolü yapıldı. Kimlik kontrolü sırasında biri TEDAŞ'a ait olmak üzere 3 araç yakılırken, 4 asker de burada bulunan halk inisiyatifi üyeleri tarafından alıkonuldu.

Yoğun bir görüşmenin ardından askerleri halkın kendilerine teslim ettiğini dile getiren Zümrüt, "Bu olay halkın tepkisinin göstergesidir. Hem sürece bu şekilde devlet tarafından samimiyetsizce yaklaşılması hem de sokak ortasında gerçekleşen infazların faillerinin açığa çıkartılmamasının bir sonucudur. Lice halkı hükümete ciddi bir mesaj verdi. Roboski'de katliamın failleri açığa çıkartılmadan, Yüksekova'da yeni bir katliam gerçekleştirildi. Halkın bu tepkisi 'siz böyle yaparsanız biz de rehin alırız' demektir" diye konuştu.

'ALIKOYMA YAPILMAK İSTENEN OPERASYONA DÖNÜKTÜ'

Zümrüt, askerleri teslim aldıkları sırada askerlerin büyük bir tedirginlik yaşadığını ancak kendilerini tanıtmasının ardından bu tedirginliklerinin bittiğini ve askerlerin kendi telefonuyla ailelerini arayarak görüştüğünü belirtti. Teslim aldıkları sırada askerlerin "Kürtler, Türkler, halklar kardeştir" ifadesini kullandığını dile getiren Zümrüt, "Alıkonulma bir operasyon hazırlığına yönelik gelişen bir tepkidir. Gerçekleşen ev baskınıyla birlikte bölgede bir askeri operasyon hazırlığına girişilmiş. Halkta bunu kabul etmeyerek, operasyonun önüne geçmiştir. Halkın tepkisi buna dönüktür" diye konuştu.

YETKİLİLERDEN TEHDİT: SİZİ SORUMLU TUTARIZ

Yetkililerin büyük bir tedirginlik yaşadığını belirten Zümrüt, "Telefonda konuşurken bile dakika belirlemeye kadar getirdiler. 'Yetiştirmezseniz biz bu gelişmelerden sizleri sorumlu tutarız' tehdidinde bulundular. Bu bir operasyon tehdidiydi. Arkadan ciddi zorlayan bir güç vardı. Bizimle muhatap olanlar kendilerinden ziyade arkalarında ciddi bir baskının olduğunu yansıtıyorlardı" dedi. (Diyarbakır/DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Öcalan: Yüksekova, \'paralel devlet\'in işi

SONRAKİ HABER

İspanya Komünist Partisi (Marksist-Leninist) 9. kongresini topladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa