‘Tayyip konakta, Vanlı çocuklar sokakta’

‘Tayyip konakta, Vanlı çocuklar sokakta’

Ankara’da KESK üyesi kamu emekçileri, Van Valiliğinin depremzedelerin, konteyner kentlerden zorla çıkarılmasını battaniyeli eylem yaparak protesto etti.

Ankara’da KESK üyesi kamu emekçileri, Van Valiliğinin depremzedelerin, konteyner kentlerden zorla çıkarılmasını battaniyeli eylem yaparak protesto etti.

Güvenpark’ta, bir araya gelen emekçiler, konteyner kentlerden sokağa atılan çocukların durumuna dikkat çekmek için çocuklarıyla eyleme katıldı. Eylemde, sık sık “Tayyip konakta, Vanlı çocuklar sokakta”,  “Vicdanı donmuş Vali istemiyoruz”, “Vali sıcakta, çocuklar sokakta” sloganları atılırken, depremzedelerin de fotoğrafları taşındı.

‘KORUMAK YERİNE SOKAĞA ATIYOR’

Eylemde açıklamayı okuyan KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü İbrahim Kara, Van Valiliğinin konteynerleri tasfiye etme kararını eleştirerek, “Valilik kış günlerini sıcak yuvalarında geçirmek isteyen vatandaşların, sorunlarını çözmek yerine, konteynerleri boşaltmak için elektriklerini kesiyor” diye tepki gösterdi. Vatandaşların soğuktan korunması gerektiğinin altını çizen Kara, “Valilik, Vanlıları korunmak yerine, 15 gün süre tanıyarak sokağa atıyor” diye devam etti. Depremzedelerin 28 Ağustos’tan beri devam ettirdiği açlık grevini de hatırlatan Kara, AKP Hükümetine seslenerek, “Van için tek yürek” sloganıyla toplanan paraların akıbetini sordu. Açıklamanın ardından emekçiler, battaniyeleriyle 5 dakikalık oturma eylemi yaptı. (AnkaraEVRENSEL)


AÇLIK GREVİ SÜRÜYOR

Van’da 2011 yılında meydana gelen depremlerin üzerinden 2 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen sorunlarına kalıcı bir çözüm getirilmeyen depremzedeler bir de valilik tarafından elektrikleri kesilerek karanlığa mahkûm edilmişti. Elektrikleri kesilerek konteyner kentlerden zorla çıkarılmaya çalışılan depremzedelerin direnişleri ise devam ediyor. Van Valiliği tarafından konteynerlerden çıkarılmaya çalışılan depremzedeler, dönüşümlü olarak açlık grevi eylemi başlattı. Depremzedelerin direnişi 104 günü geride bırakırken, depremzedelerin karanlığa mahkum edilmesinin üzerinden 114 gün geçti. (Van/DİHA)

www.evrensel.net