‘Bu hesap Einstein’ı şaşırtır’

‘Bu hesap Einstein’ı şaşırtır’

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e Hacettepe Tıp Fakültesi Hastanesi’nde işten atılan taşeron işçiler yanıt verdi.

Tamer Arda Erşin


Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında “AKP döneminde asgari ücretlilerimiz enflasyona ezdirilmemiştir” diyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e Hacettepe Tıp Fakültesi Hastanesi’nde işten atılan taşeron işçiler yanıt verdi. İşçiler asgari ücretle geçinebilmek için ek işte çalıştıklarını, akrabalarıyla beraber oturduklarını, işe kilometrelerce yürüyerek gidip geldiklerini anlattılar. Buna rağmen geçinemediklerini belirten işçiler, hükümetin asgari ücret için yaptığı hesabın içinden ünlü fizikçi Einsten’ın bile çıkamayacağını söylediler.

‘DÖRT İŞTE ÇALIŞIYORUM’

İki çocuk babası Recep Aydoğan, asgari ücretin emekçiler için “açlık, ölüm” anlamına geldiğini söyledi. Aydoğan Bakan Çelik’e şöyle yanıt verdi: “ 800 TL’yi eline alsın, bir saysın kaç tane yüzlük ediyor. Bir de Ankara’da ev kirasını sorsun. Ondan sonra ‘800 TL ile geçinilir’ desin”.

Türkiye’de asgari ücretle nasıl geçinildiğinin yabancı ülkelerde araştırma konusu olduğunu ifade eden Aydoğan, “Adamlar geliyor, şaşırıp geri dönüyorlar. Asgari ücret alanda bilmiyor ki nasıl geçindiğini. Ayın başı sonu yok. Maaş aldım diyemiyoruz, çünkü yüzünü göremeden gidiyor” dedi.  Çalışmaktan çocuklarının yüzünü göremediğini de belirten Aydoğan, geçinmek için bazen 4 işte birden çalıştığını ekledi.

‘KOMİSYONDA ASGARİ ÜCRETLİ YOK’

Kadir Sarısoy da asgari ücretlinin “geçim formulünü”, ek işte çalışma, akrabayla beraber oturma ve işe yürüyerek gidip gelme olarak açıklıyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun tespitlerine anlam veremeyen Sarısoy, “Acaba komisyonda neden bir tane asgari ücret alan kişi yok. Hepsi yüksek maaşlı insanlar, aralarına bir asgari ücretli alsınlar görsünler. Daha sonra asgari ücreti tartışsınlar” diye konuştu.

‘ÇOCUĞUM EĞİTİMİNE ARA VERDİ’

Yaşar Karataş adlı işçi de iki işte çalışarak ancak aylık 1300 TL gelir elde edebildiğini anlattı. Geçinemediği için 19 yaşındaki çocuğunu okutamadığını belirten Nale Güvenç, “19 yaşında okulu bıraktı, çocuk çalışıp para kazanmaya başladı. Yine geçim olmuyor. Küçüğü var, ‘o okusun’ dedik. Dershaneye gitmesi lazım. Ona da para yok. Kendi evde bir şeyler yapmaya çalışıyor” diye yaşadıklarını anlattı. Kendisinin hem hastanede çalıştığını, hem de başka yerde hastaya baktığını belirten Güvenç, asgari ücretin kendisi için “Çocuğuna gelecek sağlayamamak” demek olduğuna dikkat çekti. Hükümete seslenen Güvenç, “Biz hakkımız olanı, emeğimizin karşılığını istiyoruz” dedi.

Ulaşıma, elektriğe, doğalgaza sürekli zam geldiğinin altını çizen Ayhan Bıyıklı, asgari ücret için devlet ve işverenlerin yaptığı hesabın matematikle de açıklanamayacağını görüşünde. Bıyıklı, “Einstein gelse bu hesabı yapamaz. Çalışanın işi zor, geçinemeyen adam ne yapacak ya hırsızlık, ya gasp yapacak” diye tepki gösterdi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net