Ödemiş’te ülkücü saldırıya polis barikatı

Ödemiş’te ülkücü saldırıya polis barikatı

Seçimlere kısa bir süre kala Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku adaylarının çalışmalarına yönelik saldırılar sürüyor.İzmir’de, AKP ve MHP’nin seçim propaganda ve afişlerinde Kürt sorununun istismarı üzerinden söylemlerin artması, Bloka ve BDP’ye yönelik saldırıları da arttırıyor. B

İzmir’de, AKP ve MHP’nin seçim propaganda ve afişlerinde Kürt sorununun istismarı üzerinden söylemlerin artması, Bloka ve BDP’ye yönelik saldırıları da arttırıyor. Bunun en son örneği, Ödemiş’te yaşandı. İzmir 2. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Erdal Avcı ve BDP PM üyesi Alaattin Erdoğan ile beraberindeki heyet, dün Bayındır ilçesindeki bir taziyeden sonra Ödemiş’te yapılması planlanan mitinge katılmak için yola çıktı. Ödemiş’e 22 kilometre kala ülkücülerin köylülere saldırdığı ve etrafın polis ablukasıyla çevrildiği bilgisi geldi. Ödemiş’e 5 kilometre kala çok sayıda çevik kuvvet ile resmi ve sivil polis tarafından önleri kesilen Avcı ve beraberindekilere, Ödemiş’e sokulmayacakları gerginlik olduğu belirtildi. Seçim çalışması yaptıklarını ifade eden Avcı, “Yaptığınız doğru değildir. Bu kadar hengameye de gerek yoktur. Sorun ne olursa olsun biz Ödemiş’e gideceğiz, barikatı kaldırın” dedi. Bir saat süren görüşmenin ardından çevik polis geri çekildi. Ödemiş’e varıldığında alandaki kalabalığın etrafının çevik kuvvetle çevrili olduğu ve barikatın arkasında ülkücülerin olduğu görüldü. Bozkurt işareti yaparak polis barikatını aşan ve kitleye doğru gelenleri polis engelledi.

Burada konuşan Avcı "Siz nasıl tarlada beraber çalışıyorsanız ve nasıl kahvede beraber oturuyorsanız bugün burada herkesin sahip olduğu haklara biz de sahibiz” dedi. Ödemiş’te demokratik bir seçim faaliyeti sürdürmek istediklerini ifade eden Avcı, “Ama bakıyorum ki birileri hâlâ eski siyaset tarzını yapmak istiyor.  Ödemiş’te de Kürtler vardır ve var olacaktır. Bu anayasal bir haktır. Biz şiddet istemiyoruz. Halkların kardeşliği ve birliği için mücadele ediyoruz. Herkesin diline kimliğine, kültürüne ve yaşam biçimine saygı gösterilmesini istiyoruz” dedi.

Konuşmaların bitiminde polise rağmen ülkücüler seçim araçlarına saldırarak, camlarını kırdılar ve posterleri yırttılar.

Ödemiş’in ardından Bayındır’a bağlı Halıcıbaşı köyüne uğrayan Avcı’yı köy halkı saat 23.00’e kadar bekledi. Ziyarete özellikle kadınlar yoğun ilgi gösterdi. (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net